Trwa ładowanie...

Tu straszy! Oto najbardziej nawiedzone miejsca w Polsce

Na mapie Polski nie brakuje miejsc, które pamiętają dawne dzieje. Uwagę turystów przyciągają nie tylko zabytki typowo miejskiej zabudowy czy kościoły, ale przede wszystkim ruiny średniowiecznych zamków i pałaców, które budzą dreszczyk emocji, a niekiedy także prawdziwą grozę. Poznaj kilka z nich.

Na liście najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce znajduje się m.in. Zamek Czocha Na liście najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce znajduje się m.in. Zamek Czocha Źródło: Adobe Stock
d3dpxyw
d3dpxyw

Z wieloma miejscami związane są legendy o duchach, które mają "budzić się do życia" po zmroku i przeganiać żyjących śmiałków ze swojego terenu. Wybraliśmy kilka znajdujących się na terenie Polski. Niektórzy twierdzą, że zdecydowanie coś tam straszy.

Zamek Czocha i jego upiory

Zamek Czocha przez wielu uznawany jest za najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce. Wszystko to za sprawą gęstej sieci podziemnych korytarzy. Ich przeznaczenie nie jest do końca znane, co sprawia, że tajemniczość tego miejsca jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Zamek Czocha mieści się w miejscowości Sucha na Dolnym Śląsku i bardzo chętnie odwiedzają go turyści zainteresowani historią naszego kraju, a także odkrywaniem tajemniczych miejsc.

Z Zamkiem Czocha związane są liczne legendy o duchach. To właśnie po nim miałaby przechadzać się słynna Biała Dama, wielu turystów twierdzi, że w nocy słychać płaczące niemowlę, a z zamkowej studni mają odzywać się wrzucone do niej niewierne żony. Legendy krążą także wokół zamkowego mostu, który uległ zawaleniu podczas przejścia konduktu żałobnego.

Zamek Czocha uchodzi za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce Adobe Stock
Zamek Czocha uchodzi za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce Źródło: Adobe Stock, fot: Gunter Kirsch

Duchy ludzi, którzy wtedy zginęli, nie są w stanie wydostać się poza most i żałośnie zawodzą, strasząc żywych. W królewskiej sypialni znajduje się natomiast bardzo ciekawa atrakcja - jest nią łoże z zapadnią. Podobno, każda nowo poślubiona małżonka władcy zamku po nocy poślubnej miała być wrzucana do lochów.

d3dpxyw

Zamek Czocha szczególnie opłaca się zwiedzać z przewodnikiem, który chętnie podzieli się z nami ciekawostkami na temat tego miejsca, w tym także tymi związanymi z duchami. Na najbardziej spragnionych wrażeń turystów czeka także nocne zwiedzanie, podczas którego będzie można sprawdzić, ile prawdy tkwi w legendach. Co więcej, w Zamku Czocha można zatrzymać się także na nocleg i spędzić noc w naprawdę wyjątkowym miejscu.

Zamek Chojnik - legenda o księżniczce Kunegundzie i jeźdźcu na koniu

Zamek Chojnik to pochodzący z XIV w. murowany zamek położony w pobliżu Jeleniej Góry, na szczycie góry Chojnik. Warownia znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w tych okolicach.

Z zamkiem związana jest legenda o Kunegundzie Adobe Stock
Z zamkiem związana jest legenda o KunegundzieŹródło: Adobe Stock, fot: Radoslaw Krupa

Z zamkiem Chojnik związana jest popularna legenda o księżniczce Kunegundzie, która postawiła kandydatom do swojej ręki jeden warunek - mieli w pełnej zbroi objechać konno zamkowe mury.

d3dpxyw

Jako że Zamek Chojnik leży nad 150-metrowym, stromym urwiskiem, zadanie to było praktycznie niewykonalne. Nie brakowało jednak śmiałków, którzy podejmując się go ginęli, spadając w przepaść. Podobno duch jednego z nich ma po dziś dzień straszyć turystów, pojawiając się na terenie Zamku Chojnik pod postacią jeźdźca na koniu.

Zamek w Niedzicy i jego duchy

Zamek w Niedzicy - nazywany Dunajcem od przepływającej u jego stóp rzeki - został wzniesiony przed 1330 rokiem. Do 1943 roku był własnością Węgrów. W 1945 roku zamek padł łupem armii radzieckiej i miejscowej ludności. Kręcono w nim zdjęcia do kilku filmów i seriali, m.in. "Janosik", "Wakacje z duchami" czy "Biała Dama".

Z zamkiem związane są liczne ciekawe legendy, więc nic dziwnego, że przed wejściem do budowli znajduje się znak ostrzegający przed duchami. Po korytarzach i komnatach mają snuć się tam dwa duchy. Jednym z nich jest Brunhilda, którą mąż miał wypchnąć przez okno, skąd wpadła prosto do studni znajdującej się na dziedzińcu. Drugą ma być zamordowana przez Hiszpanów Umina, nazywana Białą Damą. Skąd wzięła się w Niedzicy? Jeden z krewnych właścicieli zamku - Sebastian Berzeviczy - poślubił w Peru Indiankę. Ich córka Umina została żoną ostatniego potomka królewskiego rodu Inków - Tupaca Amaru. Małżonkowie trafili do Niedzicy, gdzie oboje zginęli w niejasnych okolicznościach.

Zamek w Niedzicy Adobe Stock
Zamek w Niedzicy Źródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Nahlik

Co więcej, prawdopodobnie w lochach nidzickiego zamku więziono Janosika. Był przykuty do skały i okrutnie tęsknił za swobodą, co w pewnym momencie wyzwoliło w nim nadludzką energię. Zerwał łańcuchy - wyrywając hak, do którego były przymocowane - i uciekł do Liptowa. Dziś w otworze po wyrwanym haku warto zakręcić palcem. Ponoć spełniają się dzięki temu najskrytsze marzenia.

Sztuka podróżowania - DS7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj