Trwa ładowanie...
ycipk-2gpyel
x-news/TVN 24

Turcja. Wypocznij w Marmaris. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Marmaris jest kolejnym kurortem w ciągu tureckiej riwiery, jeszcze większym od Bodrum ale chyba mniej przyjemnym. To spokojne do początku lat 80. miasteczko, po odkryciu jego walorów turystycznych, zamieniło się w kłębowisko hoteli, które zdominowały starą zabudowę. Turcja skrywa wiele ciekawych miejsc. Jakie są tu atrakcje? Co warto tu zwiedzić?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja. Wypocznij w Marmaris. Atrakcje. Co warto zobaczyć
(© DEMIX - Fotolia.com)
ycipk-2gpyel

Marmaris jest kolejnym kurortem w ciągu tureckiej riwiery, jeszcze większym od Bodrum – bo liczącym ok. 30 tys. mieszkańców – ale chyba mniej przyjemnym. To spokojne do początku lat 80. miasteczko, po odkryciu jego walorów turystycznych, zamieniło się w kłębowisko hoteli, które zdominowały starą zabudowę.

Zabytków tu nie uświadczymy, oprócz niewielkiej twierdzy, w której mieści się małe muzeum. Największym magnesem ściągającym tutaj mnóstwo ludzi są piaszczyste plaże, zaczynające się już w ścisłym centrum Marmaris. Miasto rozciąga się nad dużą zatoką – jedną z największych przystani jachtowych w Turcji mogącą pomieścić niemalże 750 jednostek pływających.

Turcja - miejsca w Marmaris, które warto zobaczyć
W miejscu dzisiejszego Marmaris istniała niegdyś antyczna osada Physkos (założona przez Dorów ok. VII w. p.n.e.) podległa niemalże od początku swego istnienia miastom z wyspy Rodos. Nie doszła nigdy do większego znaczenia z wyjątkiem okresu, kiedy to Sulejman Wspaniały uczynił z niej bazę wypadową do zdobycia Rodos – wtedy w posiadaniu joannitów. Sułtan powiększył wybudowaną w czasach bizantyńskich twierdzę i w 1523 r. przejął kontrolę nad wyspą.

ycipk-2gpyel

Po tym, jak rola twierdzy się zakończyła, Marmaris zamieniło się w senną, małą wioskę rybacką, którą pozostało do lat 80. XX w. W 1798 r. do zatoki z całą swą flotą zawinął admirał Nelson, krótko po zwycięstwie nad Francuzami w Egipcie. Wokół twierdzy skupiała się ciekawie zabudowana, stara dzielnica, ale niestety z powodu silnego trzęsienia ziemi w 1958 r. z tego malowniczego niegdyś widoku niewiele można dziś podziwiać. Do zwiedzenia pozostała jedynie twierdza na niewielkim wzgórzu po drodze do głównej przystani, a w niej Marmaris Kale Müzesi, czynne codziennie (prócz poniedziałków) w godz. 8.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, wstęp: 0,7 USD, studenci: 0,35 USD. Obejrzymy tu niewielkie zbiory z epoki antycznej i z czasów osmańskich.

Jak już wspomniano, plaża w samym centrum Marmaris (na prawo od pomnika Atatürka) nie jest zbyt elegancka, dlatego najlepiej wybrać się do dzielnicy Icmeler położonej jeszcze dalej na zachód (ok. 5 km). Icmeler to nowa hotelowa dzielnica, która wyrosła nad pięknymi plażami. Dojedziemy tam dolmuszem spod supermarketu Maxi Tansaş (przy ul. Ulusal Egemenlik) lub zatrzymując go na Atatürk Cad. Inną możliwością jest wybranie się łodzią (cumują w okolicy pomnika Atatürka) na całodzienny rejs wzdłuż wybrzeży, podczas którego co najmniej kilka razy można sobie popływać. Możemy popłynąć również na same plaże (bez pływania po okolicach). Najpopularniejszymi plażami są Turunc i Kumlubuk.

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2gpyel

ycipk-2gpyel
ycipk-2gpyel