Turyści robią to nagminnie. Sanepid ostrzega
W ostatnich dniach Polskę zalała fala upałów. Przy tak wysokich temperaturach turyści szukają najróżniejszych sposobów, żeby się ochłodzić. Jednym z nich jest wchodzenie do miejskich fontann, jednakże sanepid przypomina, że fontanna to nie wanna.
Kiedy słupki rtęci na termometrach przekraczają 30. kreskę, wiele fontann w polskich miastach zmienia się w kąpieliska. Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne, o czym Polacy niestety często zapominają. - Jak takie upały panują, to jest relaks dla ciała, ale wiem, że są różne bakterie - mówiła mieszkanka Wrocławia w rozmowie z Polsat News.
Fontanna to nie wanna
Problem kąpieli w miejskich fontannach znany jest między innymi we Wrocławiu. - Wiele z tych fontann krąży w obiegu zamkniętym ze względów ekologicznych, co oznacza, że woda nie jest zmieniana. Nawet jeśli co piąta osoba zamoczyła chociaż dłoń w fontannie, to proszę sobie wyobrazić, z jak wielkim problemem i wyzwaniem ze względów higienicznych mierzymy się - mówił w rozmowie z Polsat News Tomasz Jankowski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Sanepid apeluje i przypomina, że kąpiel w miejskiej fontannie lub napicie się wody z niej może mieć nieprzyjemne skutki. Mowa między innymi o ostrych zapaleniach pokarmowych, zapaleniu spojówek, schorzeniach dróg oddechowych, stanach zapalnych dróg moczowych, grzybicy czy różnego rodzaju reakcjach alergicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy turystów w górach. "Sami proszą się o nieszczęście"
Ponadto władze miast, sanepid oraz lekarze przypominają, że to najmłodsi są najbardziej narażeni na skutki kąpieli w fontannach. - Dzieci lubią bawić się w wodzie i najdłużej są narażone na działania niepożądanych czynników - mówił Tomasz Bałys, lekarz rodzinny. - Jeśli zauważymy jakieś zmiany w przeciągu 24-48 godz. po zabawie w wodzie, należy to zdecydowanie wiązać z fontanną i skonsultować z lekarzem - dodał.
Przypomnijmy, że aby się ochłodzić, nie trzeba wchodzić do fontann. W wielu polskich miastach latem znaleźć można kurtyny wodne oraz zdroje z pitną wodą, które są ogólnodostępne i darmowe.
Źródło: Polsat News