Trwa ładowanie...
góry
oprac. HSZ
17-10-2022 07:20

Turyści utknęli w Tatrach. Nie mieli odpowiedniego sprzętu

W niedzielę 16 października ratownicy TOPR przy pomocy technik linowych opuścili pięcioosobową grupę turystów, która utknęła w rejonie Przełęczy Zawrat w stromym terenie. Turyści telefonicznie poprosili o pomoc, bo nie byli w stanie ruszyć się z trudnego terenu.

Szlak na Zawrat Szlak na Zawrat Źródło: Adobe Stock, fot: pracowniaimago.pl
d4a08vr
d4a08vr

Ratownicy bezpiecznie sprowadzili grupę turystów do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Okazało się, że nie posiadali odpowiedniego przygotowania ani zimowego wyposażenia.

"Ciągle przypominamy, że w wysokich partiach Tatr, szczególnie po stronie północnej panują trudne warunki turystyczne. W niektórych miejscach zalega warstwa twardego i zlodowaciałego śniegu, a upadek w takim miejscu może zakończyć się tragicznie" – informują ratownicy.

Toprowcy ponownie apelują o rozważne planowanie i dobór tras do stosownie do panujących warunków oraz swoich umiejętności. Odradzają również rezygnację z samotnych wyjść na wysokogórskie szlaki.

d4a08vr

Czarna seria w Tatrach

Co więcej, tego samego dnia w godzinach porannych, ratownicy przetransportowali do Zakopanego ciało 38-letniego turysty, który dzień wcześniej samotnie wybrał się na wyprawę w rejon Przełęczy Pod Chłopkiem. Jeszcze w sobotę 15 października w godzinach wieczornych sześcioosobowa grupa ratowników wyposażona w drony oraz urządzenie do namierzania telefonów komórkowych rozpoczęła poszukiwania mężczyzny. Po kilku godzinach odnaleziono ciało poszukiwanego w Mięguszowieckim Kotle.

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki turystyczne. W ostatnim czasie w górach doszło do serii śmiertelnych wypadków, także w słowackiej części Tatr. Wszystkie te zdarzenia miały podobną przyczynę - niedostosowanie umiejętności do panujących, zimowych warunków i brak odpowiedniego wyposażenia.

"Poruszanie się w warunkach zimowych - w wyższych partiach Tatr - wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki, czekan, kask, wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w aktualnym komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj