Trwa ładowanie...

Turyści w Gdańsku zaniepokojeni. "Woda ma kolor żuru"

Wysokie temperatury i dużo słońca sprawiły, że zarówno turyści, jak i sami mieszkańcy korzystają w ostatnich dniach z gdańskich plaż. W Brzeźnie zaobserwowano jednak niepokojące zjawisko. Woda jest mętna i ma żółtawy odcień. "Czy to bezpieczne?" - zastanawiają się plażowicze.

Share
Woda w Trójmieście co roku zmienia kolor na przełomie maja i czerwca
Woda w Trójmieście co roku zmienia kolor na przełomie maja i czerwcaŹródło: WP
d3w8kj1

Zdjęcia z Gdańska obiegły internet z chwytliwym hasłem "woda ma kolor żuru". Rzeczywiście Zatoka Gdańska w okolicach Brzeźna wygląda obecnie niezbyt reprezentacyjnie. Turyści są zaniepokojeni, ale mieszkańców Trójmiasta raczej to nie dziwi. Zjawisko pojawia się co roku.

Gdańsk: "Woda ma kolor żuru"

Powodem niecodziennego wyglądu wody jest nic innego jak silne pylenie drzew sosnowych.

d3w8kj1

Pyłki, które są problem dla alergików, ale także kierowców, bo osiadają także na autach, docierają i do Zatoki Gdańskiej. Fale spychają je do brzegu, gdzie tworzą nieestetyczne skupisko.

Woda w Bałtyku jest żółta na brzegu WP
Woda w Bałtyku jest żółta na brzeguŹródło: WP

- Sosna, która najczęściej występuje w pasach nadmorskich, obecnie kwitnie, a jej pyłek uwidacznia się w zbiornikach wodnych czy choćby wokół kałuż na ulicy - powiedziała w rozmowie z portalem Trojmiasto.pl Halina Bona, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Gdańsku..

Sinice - prawdziwe zagrożenie

Zjawisko nie ma nic wspólnego z groźnymi dla zdrowia sinicami, które barwią z kolei wodę na zielono. Produkowane przez nie toksyny mogą powodować u ludzi wysypkę na skórze, swędzenie oraz łzawienie oczu czy bóle mięśni i stawów.

d3w8kj1

Po połknięciu wody sinice mogą powodować wymioty, gorączkę i biegunkę. Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli. Dolegliwości mogą występować bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli.

Przypomnijmy, że w sezonie letnim na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego znajdziemy aktualizowaną na bieżąco interaktywną mapę kąpielisk. W serwisie można sprawdzić nie tylko jakość wody, ale i zweryfikować infrastrukturę danego miejsca.

Na mapie zielonym kolorem oznaczono kąpieliska, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli, na czerwono te, w których woda jest niezdatna, a kolor szary informuje o braku przeprowadzonych pomiarów. Na ten moment dane nie są jeszcze aktualizowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sinice w Bałtyku. Woda na miejskiej plaży w Gdyni zrobiła się zielona

d3w8kj1

Podziel się opinią

Share
d3w8kj1
d3w8kj1