Trwa ładowanie...

Turystom grozi niebezpieczeństwo. Leśnicy ostrzegają

W niektórych leśnictwach w Polsce aktualnie panują skrajnie niebezpieczne warunki. W części Nadleśnictwa Wałbrzych przedłużono zakaz wchodzenia do lasu. Wszystko po to, aby nie doszło do niepotrzebnej tragedii.

Okiść może stanowić zagrożenie dla turystówOkiść może stanowić zagrożenie dla turystówŹródło: Adobe Stock
d1h6flr
d1h6flr

Powodem przedłużającego się zakazu wstępu do lasu jest okiść lodowa, która nie tylko pokryła korony drzew, ale i mocno uszkodziła drzewostany. Początkowo zakaz wprowadzono na czas od 30 stycznia do 2 lutego, lecz w części leśnictw przedłużono go do poniedziałku 6 lutego.

- Drzewa są oblepione śniegiem i lodem, więc pod ciężarem łamią się konary i całe drzewa. Z drzew spadają bryły lodu, a szlaki są bardzo śliskie - mówił w rozmowie z "TVN24" przedstawiciel nadleśnictwa Wałbrzych.

Gdzie nie można wchodzić do lasów?

Turyści proszeni są o niewchodzenie do lasów w obrębie leśnictw: State Bogaczowice, WItków, Biały Kamiehttps://turystyka.wp.pl/turystom-grozi-niebezpieczenstwo-lesnicy-ostrzegaja-6862509504387648ań, Glinik, Glinica, Sowie Góry, Jedlinka, Głuszyca, Łomnica, Sokołowsko i Unisław Śląski.

d1h6flr

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

"Przedłużenie zakazu wynika z ciągle wysokiego uszkodzenia drzewostanów, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, a także utrudnia ewentualne skuteczne działania służb ratunkowych. Na drzewach w wyższych partiach gór ciągle zalega okiść śnieżna. Sytuacji nie poprawiają także ciągle niekorzystne (i prognozowane) warunki pogodowe w postaci bardzo silnego wiatru i opadów śniegu" - czytamy w poście udostępnionym przez Nadleśnictwo Wałbrzych na Facebooku.

Leśnicy apelują do turystów o stosowanie się do zakazu oraz unikanie przebywania w zadrzewieniach oraz w okolicy rzutu koron drzew. Ze względu na obecną sytuację odradzane są również wszelkie wycieczki do lasów.

d1h6flr

Czym jest lodowa okiść?

Lodowa okiść to nic innego jak korony drzew oblepione mokrym śniegiem, szadzią oraz gołoledzią. Taka zlodowaciała masa przymarza do gałęzi, powodując ich stopniowe uszkodzenie. Zbyt duże obciążenie gałęzi powoduje ich oberwanie.

Źródło: "TVN Meteo"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj