Uczniowie z Niemiec "hajlowali" podczas wycieczki do Auschwitz
Uczniowie z Niemiec, którzy przyjechali do obozu koncentracyjnego Auschwitz na wycieczkę, mają teraz ogromny problem. Podczas pozowania do zdjęć wykonali gest hitlerowskiego pozdrowienia. Śledztwo w tej sprawie prowadzą służby bezpieczeństwa państwa.
Były niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz jest światowym symbolem Holokaustu. Obóz główny został założony przez Niemców w Oświęcimiu w 1940 roku. Po nim powstał obóz zagłady w Birkenau. Zamordowano tam około 1,1 mln ludzi, głównie Żydów.
Hitlerowski gest w Auschwitz
Miejsce pamięci zwiedzane jest przez turystów z całego świata. Na początku maja przyjechała tam wycieczka szkolna z Niemiec. Okazuje się, że nie wszyscy uczniowie zachowywali się z szacunkiem.
Nauczyciele zauważyli niepokojące zdjęcie w mediach społecznościowych. Widać na nim czterech uczniów, z których dwóch wykonuje hitlerowskie pozdrowienie - poinformowała agencja dpa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Prawdziwe zagłębie seksturystyki. "Moi znajomi się przejechali"
Zdarzenie uwiecznione zostało na zdjęciu, wykonanym najprawdopodobniej 4 maja w trakcie pobytu uczniów w Polsce – na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Nauczyciele, zaniepokojeni zdarzeniem, polecili uczniom usunięcie zdjęcia z sieci, ale sprawę zgłosili na policję. Obecnie wobec dwóch 15-latków z Leisnig w Saksonii prowadzone jest dochodzenie w sprawie używania symboli niekonstytucyjnych.
Brak szacunku
Niestety, ale na trenie Aushwitz wciąż zdarza się, że turyści nie potrafią się zachować. Dla niektórych tory, prowadzące do Bramy Śmierci, stały się jednak czymś w rodzaju planu zdjęciowego.
W kwietniu dziennikarka z Wielkiej Brytanii opublikowała na swoim Twitterze zdjęcie, na którym widać turystów, którzy uśmiechnięci chodzą po torach i pozują do zdjęć. Szczególne kontrowersje wzbudziło zachowanie kobiety, która siedząc, postanowiła eksponować swoje wdzięki, aby wykonać instagramową fotografię.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Głos w sprawie zabrało wówczas Muzeum Auschwitz. "Zdjęcia mogą mieć ogromną wartość emocjonalną i dokumentalną dla odwiedzających. Obrazy pomagają nam zapamiętywać" - skomentowało muzeum na Twitterze. "Przyjeżdżający do Muzeum w Auschwitz powinni pamiętać, że wchodzą na autentyczne miejsce byłego obozu, w którym zamordowano ponad milion osób. Szanuj ich pamięć".
Źródło: PAP/WP