Trwa ładowanie...

Upadłość Air Berlin. O co mogą ubiegać się poszkodowani turyści

Na klientów Air Berlin padł blady strach. Niemieckie linie ogłosiły upadłość, a pasażerowie, którzy kupili bilety na najbliższe miesiące, zadają sobie jedno pytanie: "czy w ogóle polecę?". Sprawdzamy, co należy się klientom linii w takiej sytuacji.

Upadłość Air Berlin. O co mogą ubiegać się poszkodowani turyściŹródło: Shutterstock.com
d4mhb1i
d4mhb1i

Przewoźnik zakończył 2016 rok ze stratą opiewającą na 780 mln euro. Dlatego 15 sierpnia br. ogłosił, że złożył wniosek o upadłość.

- Kupiłem bilety na Kubę na grudzień, ale już sam nie wiem czy polecą w związku z tą sytuacją. Na infolinii zapewniają, że dysponują kapitałem, który pozwoli obsłużyć mój lot. Ale usłyszałem też, że będą wysyłać na bieżąco informację, jak tylko coś się zmieni - mówi Wirtualnej Polsce Łukasz z Gdańska.

Na co możesz liczyć, jeśli twój lot jest opóźniony?

W oficjalnym komunikacie linii podano, że niemiecki rząd przyznał przewoźnikowi kredyt w wysokości 150 mln euro w celu utrzymania połączeń lotniczych. W ten sposób uda się uniknąć zawieszenia lotów. Pieniądze mają wystarczyć na trzy miesiące, ale na stronie internetowej wciąż można kupić bilety lotnicze nawet na 2018 rok. Tego linie nie komentują.

d4mhb1i

W tej nietypowej sytuacji warto pamiętać, że pasażerowie, którzy spotkają się z opóźnieniem czy odwołaniem lotu lub odmową wejścia na pokład mogą ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600 euro. Wniosek o rekompensatę można złożyć nawet 3 lata po problematycznej podróży.

Niestety, jak informuje Air Help, w momencie, gdy Air Berlin finalnie zakończy swoją działalność, bilety przestaną być ważne. - Wówczas wypłata odszkodowania jest zależna od rodzaju rezerwacji - mówi Natalia Gębska, country manager w AirHelp, firmie zajmującej się wsparciem w odzyskiwaniu odszkodowań od przewoźników.

Na co możesz liczyć:
● pasażerowie, którzy zarezerwowali lot bezpośrednio u Air Berlin, nie otrzymają rekompensaty z tytułu niewypłacalności linii lotniczej,
● ubieganie się o odszkodowanie jest możliwe po zakupie biletu za pośrednictwem biura podróży lub linii partnerskiej, gdy loty zostały objęte programami ubezpieczeniowymi, co w przypadku wycieczek zorganizowanych jest obowiązkowe,
● klienci, którzy zarezerwowali lot bezpośrednio u Air Berlin, ale jako środka płatności użyli karty kredytowej, powinni natomiast odzyskać pieniądze za bilet. Płatność może zostać bowiem anulowana, zanim dotrze do linii lotniczych. Ponadto w przypadku ogłoszenia upadłości istnieje możliwość spłaty zadłużonych kwot. W tym przypadku należy przesłać odpowiednie dokumenty do firmy, obsługującej karty kredytowe, która poświadcza nieudaną transakcję.

d4mhb1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mhb1i