Urlop w Niemczech. Co trzeba wiedzieć?
W nocy z 12 na 13 czerwca Polska otworzyła swoją granicę z Niemcami. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na urlop do naszych zachodnich sąsiadów.
23.06.2020 12:28
"Tysiące Niemców i Polaków mogą teraz odwiedzać członków swojej rodziny, przyjaciół i sąsiadów mieszkających w sąsiedztwie Odry i Nysy, a turystyka i biznes mogą znów swobodnie się rozwijać" - poinformował Dietmar Woidke, koordynator rządu ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej. A jak to wygląda w praktyce?
Zobacz także
Niemcy. Otwarcie granic
Od 15 czerwca zniesione są kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych. Każdy, kto podróżuje z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii czy państw strefy Schengen do Niemiec nie musi poddać się kwarantannie. Wyjątkiem są obywatele Szwecji. Z powodu wysokiej liczby nowych zakażeń COVID-19 w niektórych landach muszą się poddać 14-dniowej kwarantannie. Natomiast podróżujący z tzw. państw trzecich muszą mieć uzasadniony powód, by przekroczyć niemiecką granicę.
Co można zobaczyć w Niemczech?
Z Deutsche Welle dowiadujemy się, że większość atrakcji jest ponownie otwarta. Warunek? Należy przestrzegać reżimu sanitarnego. Na przykład zamek Neuschwanstein ograniczył liczbę zwiedzających.
Z kolei muzea w Berlinie zrezygnowały z grupowych oprowadzeń z przewodnikiem. Dodatkowo na zwiedzanie jest określony czas.
Niemcy - czy trzeba nosić maseczkę?
Jeśli wybieracie się na wycieczkę autobusem lub statkiem należy pamiętać o maseczce i zachowaniu dystansu. Przypominamy, że wszelkie imprezy masowe typu Oktoberfest są zakazane. Kluby oraz sale koncertowe również są zamknięte. Niektóre opery, kina i teatry wznowiły działalność, ale wpuszczają ograniczoną liczbę widzów.
Natomiast w restauracjach i hotelach obowiązują surowe przepisy higieniczne. Niektóre pensjonaty wciąż zabraniają korzystania z basenów.
Urlopowiczom, którzy planują swój pobyt w Niemczech, radzimy na bieżąco śledzić rządową stronę RFN. Znajdują się tam aktualne informacje na temat przepisów poszczególnych landów.
Źródło: dw.com