Trwa ładowanie...
d1njqap

Urodziny popularnej kolei na Palenicę! Ponad ćwierć wieku wspólnych przejażdżek

Dokładnie 21 września 1991 r. oddano do użytku kolej krzesełkową na Palenicę w Szczawnicy. Inwestycja okazała się prawdziwym hitem. Budowa kolei przyczyniła się do zmiany Szczawnicy z mało znanego uzdrowiska na miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i narciarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolej krzesełkowa na Palenicę w Szczawnicy ma już 26 lat
Kolej krzesełkowa na Palenicę w Szczawnicy ma już 26 lat (Materiały prasowe, Fot: PKL)
d1njqap

Palenica (722 m n.p.m.) przez dziesiątki lat pozostawała nieodkryta. Do końca lat 80. na wzniesieniu istniał tylko jeden mały wyciąg orczykowy niedaleko szczytu Szafranówki, a narciarze tu zaglądali, zwykle wędrując do Pasma Radziejowej i schroniska na Przehybie. Potencjał jednego z najstarszych i największych polskich uzdrowisk – Szczawnicy – pozwoliła wykorzystać dopiero budowa kolei linowej.

Youtube.com

Dziś miasto może pochwalić się tysiącami turystów w ciągu roku i jedną z najbardziej zróżnicowanych baz noclegowych w polskich górach. – Na początku na Palenicę wjeżdżały dwuosobowe krzesełka, które po modernizacji w 2006 r. zostały zastąpione przez w pełni nowoczesną, czteroosobową kolej krzesełkową. Kolej jest obecnie elementem rozbudowanego kompleksu narciarskiego, turystycznego i rekreacyjnego – mówi Łukasz Chmielowski, członek zarządu PKL.

d1njqap

Kolej na Palenicę co roku przyciąga do miasta wielu turystów i narciarzy, szczególnie rodziny z dziećmi. Latem można podziwiać piękne widoki na Pieniny, skorzystać z dodatkowych atrakcji na szczycie, np. zjeżdżalni grawitacyjnej, a zimą szusować na trasach, wśród których znajdą coś dla siebie zarówno ci stawiający pierwsze kroki na nartach, jak też osoby szukające bardziej wymagających terenów.

Wikimedia Commons CC BY

Do dyspozycji narciarzy są 4 naśnieżane i ratrakowane trasy narciarskie (dwukilometrowa nartostrada, dwie 300-metrowe łagodne trasy z Szafranówki, które pozwalają rozwinąć umiejętności zjazdowe najmłodszym i początkującym, oraz kilometrowa czarna trasa z Palenicy przeznaczona dla zaawansowanych narciarzy). Przy stacji dolnej ośrodka znajdują się także parking, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego.

W styczniu 2017 roku przy ośrodku Palenica powstała nowa restauracja (Pod kolejką) zarządzana przez Polskie Koleje Linowe. Wybudowano także pawilony handlowe i usługowe, nawiązujące stylem do architektury szczawnickiej, w których można kupić pamiątki i produkty regionalne.

d1njqap

Urlop. Jak skutecznie odpocząć?

d1njqap

Podziel się opinią

Share

d1njqap

d1njqap