Trwa ładowanie...

Utworzyli ludzki łańcuch. Uratowali delfiny, które wpłynęły do kanału na Florydzie

Cztery delfiny wpłynęły do kanału w mieście Saint Petersburg w stanie Floryda i nie były w stanie samodzielnie wrócić do wód zatoki Tampa. Barierę prawdopodobnie stanowiły mosty. Z pomocą przyszli jednak ludzie, którzy utworzyli żywy łańcuch.

Utworzyli ludzki łańcuch. Uratowali delfiny, które wpłynęły do kanału na FlorydzieŹródło: Facebook.com, fot: Clearwater Marine Aquarium
d3zf1xs

Do akcji ratowania delfinów przystąpiono we wtorek, po tym, gdy zwierzęta w kanale spędziły parę dni. Początkowo bowiem badacze uważali, że dostrzeżone w niedzielę ssaki powinny same znaleźć drogę powrotną, ale tak się nie stało.

Małe stadko, które wpłynęło do kanału składało się z dwóch dorosłych osobników oraz dwóch młodych. Słonawe wody kanału nie są odpowiednim środowiskiem dla tych zwierząt, dlatego działania musiały być podjęte od razu.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: Clearwater Marine Aquarium

Najbardziej prawdopodobną przyczyną dezorientacji delfinów były mosty. Ssaki te używają bowiem echolokacji, czyli wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości, które, odbijając się od napotkanych przedmiotów, wracają do zwierząt i pomagają im określić własne położenie. Mosty mogły te fale dźwiękowe zakłócić.

Naukowcy z Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz działacze pozarządowi (komisja ds. ochrony ryb i dzikiej przyrody Florydy) i aktywiści z Clearwater Marine Aquarium utworzyli w kanale ludzki łańcuch. Przesuwając się i uderzając rękami o taflę wody, powoli kierowali zagubione delfiny w stronę zatoki.

Cała akcja trwała 45 min., a zwierzęta bez problemu wypłynęły z kanału. Dzięki temu ratownicy nie musieli używać sieci ani innych przedmiotów, które mogłyby zestresować te wodne ssaki.

d3zf1xs

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Przewodnik uratował młodego delfina wyrzuconego na brzeg oceanu. Ten film podbija internet

d3zf1xs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zf1xs