Trwa ładowanie...

W 53 tys. grobów pochowano ok. 170 tys. osób. Wśród nich m.in. George Michael

Nie znajdziecie go na liście najpopularniejszych atrakcji Londynu. Tymczasem jest jednym z najważniejszych zabytków architektury epoki wiktoriańskiej i należy do najbardziej klimatycznych zakątków angielskiej stolicy. Wejście na teren cmentarza Highgate jest biletowane, ale zdecydowanie warto zapłacić, by odkryć to niezwykłe miejsce.

Cmentarz Highgate w LondynieCmentarz Highgate w LondynieŹródło: Getty Images, fot: 2023 Anadolu Agency
d18wo0z
d18wo0z

Dwa wieki historii

Highgate był drugim prywatnym cmentarzem w Londynie otwartym na podstawie uchwały parlamentu z 1832 r. Nowy przepis miał rozwiązać problem braku miejsc na niewielkich, przykościelnych cmentarzach, który pojawił się w okresie intensywnego rozwoju Londynu i rosnącej liczby mieszkańców.

W latach 30 i 40 XIX stulecia powstało siedem takich nekropolii, które dziś określane są mianem "siedmiu wspaniałych". Pierwszym z nich był inspirowany paryskim Père-Lachaise - Kensal Green, drugim - otwarty w 1839 r. przez firmę London Cemetery Company - Highgate, a dokładniej jego zachodnia część.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pokazali jak wyglądał obrzęd dziadów. "Trudno to opowiedzieć, trzeba to przeżyć"

Cmentarz natychmiast zyskał popularność wśród bogatych mieszkańców stolicy. Miało to ogromne znaczenie, bo prywatne firmy zakładające nekropolie obiecywały nie tylko rozwiązanie problemu znalezienia miejsca na nowe pochówki oraz zabezpieczenia trumien i zwłok przed kradzieżami, ale także szybkie i duże zyski.

d18wo0z

Highgate - wschód i zachód

Popularność Highgate sprawiła, że w 1854 r. London Cemetery Company do 17 akrów, na których powstał cmentarz, dokupiła 19 akrów po przeciwnej stronie Swain’s Lane. I tak do malowniczej, i bogatej w niezwykłe rozwiązania architektoniczne zachodniej części cmentarza, dołączyła część wschodnia, której celem było przede wszystkim przynoszenie zysków.

Źródło: Magda Bukowska, Archiwum prywatne
Highgate to jeden z ważniejszych zabytków epoki wiktoriańskiej

Dziś spacerując po wschodniej stronie trudno jednak zauważyć, że tu pieniądze wygrały z naturą i pięknem. Choć nie ma w tej części takich architektonicznych perełek jak Aleja Egipska w zachodnim Highgate, nie brakuje tu miejsc, którymi naprawdę można się zachwycać.

d18wo0z

Nowe groby na zabytkowym cmentarzu

Blisko 200-letnia nekropolia jest jednym z najbardziej okazałych zabytków okresu wiktoriańskiego. Jednak jest to zabytek niezwykły, bo wciąż pojawiają się na nim nowe groby. Liczba wolnych kwater na Highgate jest mocno ograniczona, jednak wciąż odbywają się tu pogrzeby.

Friends of Highgate Cemetery Trust, organizacja charytatywna, która przejęła pieczę nad nekropolią, na oficjalnej stronie cmentarza zamieściła informację, że wolne miejsca można wykupić wyłącznie do natychmiastowego wykorzystania. Jedynie osoby po 80. roku życia lub nieuleczalnie chore mają prawo wykupić miejsce z wyprzedzeniem.

Źródło: Magda Bukowska, Archiwum prywatne
Wiele nagrobków starego cmentarza ginie wśród drzew

Tym co sprawia, że Highgate uważany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy na świecie, jest współdziałanie przyrody i człowieka. Na jego terenie nie brakuje zieleni. Przeciwnie - część nagrobków trudno dojrzeć między drzewami, inne oplatane są przez pnącza i korzenie. W niektórych zakątkach można odnieść wrażenie, że spaceruje się po dżungli.

d18wo0z

Wśród tej zieleni kryją się prawdziwe perełki. Wspaniałe pomniki, pięknie rzeźbione w kamieniu nagrobki i monumentalne grobowce. Pod względem zabytków architektury funeralnej więcej do zaoferowania ma część zachodnia. To tu znajduje się Aleja Egipska, która wygląda jak aleja zmarłych ze starożytnego królestwa wijąca się za dwoma obeliskami.

Po sąsiedzku mieści się równie zachwycający Krąg Libanu oraz Katakumby Tarasowe. Wszystkie te miejsca można jednak zobaczyć jedynie podczas wycieczki z przewodnikiem. Atrakcja jest bardzo popularna, więc bilety na taki spacer warto wykupić z wyprzedzeniem.

Źródło: Magda Bukowska, Archiwum prywatne
Highgate to prawdziwa galeria sztuki funeralnej

Gwiazdy wschodu

O ile bardziej prestiżowa część zachodnia, zwana też "Starym Terenem", słynie z zabytków architektury, o tyle większość nagrobków sław, znajduje się w części wschodniej. Miejsce ostatniego spoczynku znalazło tu wielu sławnych literatów m.in. George Eliot, Charles Dickens, John Galsworthy czy Douglas Adams, autor kultowej powieści "Autostopem przez galaktykę".

d18wo0z

Szczególną uwagę przykuwa nagrobek, a właściwie pomnik Karola Marksa. Pierwotnie został on pochowany razem ze swoją żoną w jednej z bocznych alejek. Jednak w 1956 r. z Funduszu Pamięci Marksa utworzonego przez Partię Komunistyczną, w centralnej części wschodniego Highgate ufundowano pomnik z imponującym popiersiem Marksa wykonanym przez socjalistycznego rzeźbiarza Laurence'a Bradshawa.

Także w zachodniej części nekropolii można znaleźć groby sławnych ludzi. W 2016 r. pochowano tu George’a Michael’a. Turyści przychodzący na grób sławnego muzyka proszeni są, by nie pozostawiać na nagrobku żadnych pamiątek czy prezentów. O ile organizacja zajmująca się cmentarzem, nie ma nic przeciwko długopisom zostawianym na grobach pisarzy w części wschodniej, o tyle drobiazgi przynoszone muzykowi są usuwane przez pracowników cmentarza.

Źródło: Magda Bukowska, Archiwum prywatne
Na londyńskiej nekropolii spoczywa wiele słynnych osób

Zaplanuj wycieczkę

Teren zajmowany przez cmentarz jest olbrzymi. W 53 tys. grobów znajdujących się w obu częściach nekropolii pochowano ok. 170 tys. osób. Jeśli więc chcemy znaleźć konkretne nagrobki, lepiej się wcześniej przygotować, korzystając z cmentarnej wyszukiwarki. Podobnie jeśli chcemy obejrzeć najpiękniejsze zabytki architektury w części zachodniej. Można je zobaczyć wyłącznie podczas wycieczek z przewodnikiem, które cieszą się dużym zainteresowaniem, warto więc dokonać wcześniejszej rezerwacji.

d18wo0z

Cmentarz jest otwarty codziennie, poza świętami Bożego Narodzenia, w godzinach 10 - 17 (od marca do października) lub 10 - 16 (od listopada do lutego). Bilety można kupić on-line lub w kasie na miejsce (płatność wyłącznie kartą).

Za bilet upoważniający do udziału w wycieczce (wstęp na teren całego cmentarza) od 1 listopada 2024 roku zapłacimy: normalny - 18 funtów brytyjskich, ulgowy (dla dzieci od 8 do 17 lat) - 9 funtów brytyjskich. Istnieje też możliwość zwiedzania osobno części wschodniej. Ceny biletów od 1 listopada 2024: dorośli - 15 funtów brytyjskich, dzieci - 7,5 funta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18wo0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18wo0z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj