W całej Polsce bezpłatna usługa powiadamiania o odbiorze paszportu
Od 1 czerwca w całej Polsce będzie dostępna bezpłatna usługa umożliwiająca otrzymanie informacji sms lub e-mail o terminie odebrania paszportu. Będzie obejmować 114 punktów paszportowych, czyli wszystkie na terenie kraju. Każdy ubiegający się o paszport będzie mógł z niej skorzystać.
MSWiA notuje w okresie wakacji nawet trzykrotny wzrost liczby wydawanych paszportów. Wprowadzana usługa, która ma ułatwić i usprawnić procedurę odbioru dokumentu, będzie realizowana wyłącznie na wniosek oczekującego. - Pozwoli to wszystkim chętnym otrzymać bezpośrednio powiadomienie sms-em lub mailem o tym, że paszport czeka już na odbiór i można się po niego zgłosić - mówi wiceszef MSWiA Tomasz Zdzikot.
Jak zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, usługa darmowych powiadomień będzie możliwa po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę na przetwarzanie danych osobowych, a po przekazaniu powiadomienia o możliwości odbioru paszportu, dane te - w tym teleadresowe, które wnioskujący poda - zostaną usunięte.
Zdzikot apeluje także, by wszyscy, planujący zagraniczny wyjazd, w tym także wypoczynek w czasie wakacji, sprawdzili ważność swych dokumentów podróży, paszportów, ale także dowodów osobistych. - Zbliża się okres wakacyjny. Przy tej okazji warto przypomnieć, żeby wszyscy, którzy będą wybierali się za granicę, z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanowali wymianę dokumentów podróży, jeżeli to jest konieczne - mówi wiceminister.
Według danych resortu rocznie w Polsce wydawanych jest ok. 1 mln 350 tys. paszportów, a od początku tego roku dokumentów tych wydano już 450 tys. - Ze statystyk, którymi dysponujemy w MSWiA, wynika, iż w tym roku traci ważność przeszło 5,2 mln dowodów osobistych. W związku z tym warto też sprawdzić, kiedy nasz dokument traci ważność, by nie przekonać się o tym przykrym fakcie na lotnisku, stojąc w kolejce do odprawy. Podobna sytuacja jest, jeżeli chodzi o paszporty - zwraca uwagę Zdzikot.
Wiceszef MSWiA przypomina jednocześnie, że niezmiernie istotne jest sprawdzenie przez wyjazdem z Polski warunków podróży do państw, w których planowany jest pobyt - chodzi o wymogi wizowe i paszportowe. - Pomocna z całą pewnością jest zakładka "Polak za granicą" na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych - wyjaśnia. - Bardzo często jest tak, że w kraju, do którego się udajemy, istnieje wymóg chociażby ważności dokumentu jeszcze na wiele miesięcy po opuszczeniu tego kraju. W wielu krajach jest tak, że paszport powinien być ważny pół roku od momentu wjazdu albo wyjazdu z kraju, gdzie się udajemy.