Trwa ładowanie...

W Chinach to mają rozmach. Linia kolejowa przechodzi przez środek budynku

Chiny to fascynujący kraj. Tam możliwe jest praktycznie wszystko. Rozwój jest najważniejszy – często kosztem mieszkańców. Gdy w Polsce czy Europie budowane są nowe trasy, niezbędne są miliony uzgodnień. A tymczasem w Państwie Środka, jeśli na trasie linii kolejowej stoi budynek, to wychodzą z założenia, że po co zmieniać projekt albo burzyć budynek. Tory przeprowadza się przez sam środek mieszkalnego bloku!

W Chinach to mają rozmach. Linia kolejowa przechodzi przez środek budynkuŹródło: Youtube.com, fot: Amazing World
d1ym6b1
d1ym6b1

Nietypowa linia kolejowa znajduje się w 5-milionowym Chongqing – części 32-milionowej metropolii. Przy takiej gęstości zaludnienia nie dziwi walka o każdy centymetr. Jednoszynowa linia numer 2 (tzw. monorail) powstała w 2004 roku. Przechodzi równo przez cały 19-piętrowy budynek. Pociąg dosłownie wjeżdża do niego między 6 a 8 piętrem.

W środku bloku zmieściła się nawet stacja kolejowa Liziba. Cóż przynajmniej mieszkańcy mają blisko do pociągu. Slogan: „tuż przy stacji kolejowej” nabiera zupełnie nowego znaczenia… Co ciekawe, mieszkańcy twierdzą, że mieszkanie ze stacją kolejową nad (albo pod) głową wcale nie jest uciążliwe. A hałas nie jest większy od tego generowanego przez sprzęty domowe.

Chongqing znajduje się w środkowych Chinach. To jedno z czterech miast wydzielonych (pozostałe to Pekin, Szanghaj i Tiencin). Znajduje się w nim gigantyczny port nad Jangcy. To tu kończy się słynna Zapora Trzech Przełomów.
Sama linia kolejowa też jest ciekawa. Warto przyjrzeć się jak pracują rozjazdy, gdy mamy tylko jedną szynę. To wideo hipnotyzuje.

d1ym6b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ym6b1