Trwa ładowanie...

W końcu ktoś się upomniał o prawa pasażerów. "To prawdziwa kolejowa rewolucja"

Odszkodowania za opóźnienia pociągów, ułatwienia dla niepełnosprawnych i miejsca na rowery. Pasażerowie będą mieli większe prawa. Pakiet zmian przegłosowała komisja transportu w Parlamencie Europejskim.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

W końcu ktoś się upomniał o prawa pasażerów. "To prawdziwa kolejowa rewolucja"Źródło: Shutterstock.com
dgc575x

Teraz sprawozdanie komisji zostanie przedstawione na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego i zostanie poddane pod głosowanie. Stanie się to prawdopodobnie w listopadzie lub grudniu br. Politycy uważają, że to tylko formalność.

– Udało się przegłosować szereg rozwiązań, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza. Wprowadziliśmy pojęcie podróży łączonej, co oznacza, że za przesiadkę będzie odpowiadał przewoźnik. Uwzględniliśmy także dobre rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, cyklistów i co najważniejsze podnieśliśmy progi odszkodowań, nawet do pełnej kwoty za 120 min. spóźnienia – powiedziała europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO) na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W nowym pakiecie zmian uwzględniono niepełnosprawnych. Rozszerzono możliwość przejazdu z osobą towarzyszącą lub psem na wszystkie typy pociągów. Ponadto na każdej stacji niepełnosprawny będzie mógł uzyskać pomoc od wyszkolonego personelu, bez konieczności planowania wyjazdu z dużym wyprzedzeniem. Skróci się również czas powiadamiania przewoźnika, że planuje się skorzystanie z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a dzięki nowym regulacjom ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. Na dużych dworcach asysta – jak zakładają przyjęte przepisy – ma być dostępna non-stop.

dgc575x

Pomyślano również o rowerzystach. W ciągu dwóch lat od daty wejścia przepisów w życie każdy nowy lub wyremontowany skład będzie musiał mieć osiem stojaków na rowery i wyraźnie oddzieloną i oznakowaną strefę dla pasażerów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

– To prawdziwa kolejowa rewolucja – powiedziała Róża Thun (PO). – Zmiany obejmą wszystkie rodzaje przewozów pasażerskich. Niezależnie od tego, czy pojedziemy podmiejską kolejką do pracy i szkoły, czy też wybieramy się w daleką podróż na wakacje, na przykład z rowerem – powiedziała europosłanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Weszli tam, gdzie jest to zakazane - tunele metra od środka

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dgc575x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgc575x