Trwa ładowanie...
dpv75ox

W końcu ktoś się upomniał o prawa pasażerów. "To prawdziwa kolejowa rewolucja"

Odszkodowania za opóźnienia pociągów, ułatwienia dla niepełnosprawnych i miejsca na rowery. Pasażerowie będą mieli większe prawa. Pakiet zmian przegłosowała komisja transportu w Parlamencie Europejskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Udało się przegłosować rozwiązania, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza
Udało się przegłosować rozwiązania, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza (Shutterstock.com)
dpv75ox

Teraz sprawozdanie komisji zostanie przedstawione na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego i zostanie poddane pod głosowanie. Stanie się to prawdopodobnie w listopadzie lub grudniu br. Politycy uważają, że to tylko formalność.

– Udało się przegłosować szereg rozwiązań, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza. Wprowadziliśmy pojęcie podróży łączonej, co oznacza, że za przesiadkę będzie odpowiadał przewoźnik. Uwzględniliśmy także dobre rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, cyklistów i co najważniejsze podnieśliśmy progi odszkodowań, nawet do pełnej kwoty za 120 min. spóźnienia – powiedziała europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO) na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

W nowym pakiecie zmian uwzględniono niepełnosprawnych. Rozszerzono możliwość przejazdu z osobą towarzyszącą lub psem na wszystkie typy pociągów. Ponadto na każdej stacji niepełnosprawny będzie mógł uzyskać pomoc od wyszkolonego personelu, bez konieczności planowania wyjazdu z dużym wyprzedzeniem. Skróci się również czas powiadamiania przewoźnika, że planuje się skorzystanie z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a dzięki nowym regulacjom ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. Na dużych dworcach asysta – jak zakładają przyjęte przepisy – ma być dostępna non-stop.

dpv75ox

Pomyślano również o rowerzystach. W ciągu dwóch lat od daty wejścia przepisów w życie każdy nowy lub wyremontowany skład będzie musiał mieć osiem stojaków na rowery i wyraźnie oddzieloną i oznakowaną strefę dla pasażerów.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

– To prawdziwa kolejowa rewolucja – powiedziała Róża Thun (PO). – Zmiany obejmą wszystkie rodzaje przewozów pasażerskich. Niezależnie od tego, czy pojedziemy podmiejską kolejką do pracy i szkoły, czy też wybieramy się w daleką podróż na wakacje, na przykład z rowerem – powiedziała europosłanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpv75ox

Zobacz też: Weszli tam, gdzie jest to zakazane - tunele metra od środka

dpv75ox

Podziel się opinią

Share
dpv75ox
dpv75ox