W ojczyźnie Hipokratesa. Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają na wakacje Kos?
Antyczne dziedzictwo, piękne plaże oblane turkusowymi wodami i prawdziwe bogactwo smaków – wyspa Kos ma mnóstwo do zaoferowania. To miejsce wymarzonych wakacji dla tych, którzy cenią sobie zarówno spokój, jak i aktywny wypoczynek. To także raj dla rodzin z dziećmi.
Grecja w rankingach ulubionych podróżniczych kierunków Polaków od lat zajmuje wysokie pozycje, a jednym z najchętniej wybieranych punktów docelowych jest właśnie Kos. Lot z Polski zajmuje ok. 3-3,5 godziny. Jednak bezpośrednie połączenia w sezonie realizuje tylko narodowy przewoźnik, tanie linie na Kos nie latają (można polecieć na Rodos, a na wyspę dopłynąć promem). Dlatego też na Kos najlepiej wybrać się z biurem podróży. Wiele ciekawych opcji oferuje Grecos.
Ojczyzna ojca medycyny, Hipokratesa swoją popularność zawdzięcza długim, piaszczystym plażom 112-kilometrowego wybrzeża (12 z nich szczyci się "błękitną flagą"), bogatej historii, w której zapisały się wpływy różnych kultur – największe nagromadzenie zabytków znajdziemy w stolicy wyspy, mieście Kos, a także idealnym – szczególnie na północy wyspy – warunkom do aktywnego wypoczynku, w tym uprawiania sportów wodnych, m.in. windsurfingu i kitesurfingu.
KOS - wyspa niebiańskich plaż, tras rowerowych i Hipokratesa - GRECOS
Bogata infrastruktura hotelowa, gastronomiczna i rozrywkowa sprawia, że jest to miejsce, w którym każdy – począwszy od par przez grupy przyjaciół po rodziny z dziećmi – znajdzie coś dla siebie. Tu z pewnością odkryjecie, co znaczy grecki styl życia w niespiesznym rytmie siga-siga.
Perła Morza Egejskiego
Kos to trzecia największa wyspa Archipelagu Dodekanez (290 km kw. powierzchni), która leży na Morzu Egejskim. W jej pobliżu znajduje się też wiele małych wysepek. Unikatowa Nissyros z aktywnym wulkanem hydrotermalnym, Kalymnos, na której można podejrzeć pracę poławiaczy gąbek, urzekająca swoją autentycznością Pserimos oraz bezludna Plati – raj dla miłośników morskich kąpieli. Na każdą z nich możecie się wybrać korzystając z oferty lokalnych wycieczek Grecosa.
Co ciekawe, Kos to nie tylko morze i piękne plaże, ale też góry z najwyższym szczytem Dikeos (843 m n.p.m.), na który prowadzi szlak wychodzący z wioski Zia. To również liczne miasta i miasteczka, m.in. Psalidi, Kos, Kardamena, a także dziki i trudniej dostępny Półwysep Kefalos.
Sezon trwa tu dość długo, bo od końca kwietnia aż do ostatnich dni października, a wytchnienie od upału w miesiącach letnich, gdy temperatura przekracza 30°C, dają podmuchy wiatru meltemi.
Chcąc odkryć największe atrakcje wyspy, można wypożyczyć samochód czy skuter lub skorzystać z komunikacji publicznej – lokalny przewoźnik KTEL kursuje między głównymi miejscowościami, a w sezonie zwiększa częstotliwość oferowanych przejazdów. Warto też skorzystać z licznych wycieczek lokalnych oferowanych przez Grecosa.
W cieniu drzewa Hipokratesa
Co warto zobaczyć? Miłośników historii i zabytków architektury na pewno nie zawiedzie miasto Kos z licznymi budowlami antycznymi, bizantyjskimi oraz włoskimi. Wśród nich jest Zamek Joannitów zwany Neratzia, największa i najlepiej zachowana twierdza na wyspie. Warto też odwiedzić agorę, dawne centrum starożytnego Kos z IV w. p.n.e., jedno z największych w czasach starożytnych. I odpocząć pod drzewem Hipokratesa, rozłożystym platanem o 14-metrowym obwodzie pnia, pod którym według legendy nauczał ojciec medycyny. Pozostałością po panowaniu Rzymian jest Odeon, teatr z II-III w. n.e. Dziś odbywają się tu imprezy i wydarzenia kulturalne.
Zaledwie 4 km od stolicy leży Asklepion. Rozległy kompleks z pierwszej połowy III w. p.n.e. przez wielu historyków uznawany jest za pierwszy szpital na świecie.
Pozostając przy historii, musicie zobaczyć Palio Pyli i ruiny bizantyjskiej twierdzy. Uciekający przed epidemią cholery mieszkańcy opuścili wieś w XIX w. Z tutejszego wzgórza rozciąga się piękny widok na wyspy Dodekanezu.
Warto też odwiedzić Termy Embros, naturalne źródła, w których temperatura potrafi sięgać nawet 50°C. W niewielkiej zatoczce gorące i bogate w minerały wody mieszają się z wodą morską.
Kos to raj dla pawi, a ich największe skupisko znajduje się w Las Plaka. Według podań te wyjątkowe ptaki sprowadził na wyspę Aleksander Macedoński. Las zamieszkuje paw albinos.
Miłośnicy gór koniecznie muszą odwiedzić malowniczo położoną na zboczach gór Dikeos wioskę Zia, która słynie m.in. z pięknych zachodów słońca. Znajdziecie tu mnóstwo sklepików z ceramiką, rękodziełem, lokalnymi produktami i pamiątkami.
Znanym z pocztówek symbolem Kos są ruiny bazyliki położone nad zatoką Kefalos przy najpiękniejszej na wyspie plaży Agios Stefanos i z bezludną wysepką Kastri w tle. W charakterystycznym dla greckiego krajobrazu biało-niebieskim kościółku św. Mikołaja na Kastri często rozbrzmiewa sakramentalne "tak".
Raj dla rowerzystów
Na Kos, szczególnie na jej północnym wybrzeżu, doskonale odnajdą się miłośnicy aktywnego wypoczynku, w tym zapaleni cykliści. Mimo kilku wzniesień wyspa jest dość płaska. Co więcej, to na Kos powstała pierwsza ścieżka rowerowa w Grecji. Wypożyczalnie z wygodnymi rowerami miejskimi oraz górskimi znajdują się niemal przy każdym hotelu.
Warto wybrać się łatwym, 13-kilometrowym odcinkiem z Psalidi na plażę Faros. Co więcej, trasę tę można przedłużyć o kolejne 10 km i wzdłuż plaży dojechać do Tigaki. Jeśli wypoczywacie w mieście Kos, wyruszcie wzdłuż wybrzeża, mijając po drodze Psalidi oraz plażę Ammos, do term siarkowych Embros w Agios Fokas. Cała trasa ma 15 km.
Potrzebujecie nieco większych wyzwań? Zdecydujcie się na bardziej wymagającą 10-kilometrową trasę z Kardameny do Pawiego Lasu lub do Kefalos. 23-kilometrowa ścieżka wiedzie przez Antimachię i wzdłuż Pawiego Lasu na półwysep Kefalos. Na miejscu czeka na was piękna plaża Paradise, ruiny dawnej twierdzy, bazylika św. Stefana, zabytkowe młyny, antyczny pałac oraz zatoka Kochilari z punktem widokowym na całą okolicę.
Jeszcze trudniejsza jest 30-kilometrowa trasa z Psalidi przez Faros i Tigaki na szczyt góry Dikeos. Wspinając się serpentynami, miniecie słone jezioro i Kos Natural Park w górskiej wiosce Zia. Uwaga! Ostatnie 20 metrów przed szczytem Dikeos to niemal pionowa ściana.
Gdzie się zatrzymać?
Baza noclegowa na Kos jest bardzo dobrze rozwinięta. W swojej ofercie Grecos ma zarówno małe miejskie hotele ze śniadaniami i obiadokolacjami, jak i duże obiekty w opcji all inclusive z animacjami dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych. Nie brakuje tu hoteli rodzinnych, obiektów z basenami i zjeżdżalniami, prywatnymi plażami oraz przeznaczonych tylko dla dorosłych.
Najpopularniejsze resorty to położone blisko stolicy Psalidi z nieodległą plażą Agios Fokas, na której lubią wypoczywać miejscowi oraz Lambi z piękną miejską plażą Paralia Lambi.
Dostęp do najpiękniejszych plaż zapewnia również Tigaki. W położonym nieopodal kurortu słonym jeziorze Alikes do połowy czerwca, dopóki nie wyschnie jezioro, brodzą flamingi. Warto się zatrzymać także w Marmari, gdzie znajduje się plaża Golden Beach, nazywana "złotymi piaskami Kos", Kardamenie z szeroką i długą, piaszczysto-żwirkową plażą, z której rozciąga się widok na wyspę Nisyros, nazywaną pływającym ogrodem Morza Egejskiego oraz Mastichari z trzecią z piaszczystych plaż na wyspie.
W szczycie sezonu miasta i miasteczka wyspy tętnią życiem. W mieście Kos mnóstwo jest dyskotek i barów z muzyką rozbrzmiewającą do białego rana.
Jeśli nie macie jeszcze planów urlopowych, także jesiennych, koniecznie pomyślcie o Kos. Ta unikatowa wyspa jak magnes przyciąga zarówno tych, którzy cenią sobie odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, jak i tych, którzy podczas wakacji lubią się trochę zmęczyć. Doskonale czują się też na wyspie rodziny z dziećmi – atrakcji dla najmłodszych tu nie brakuje. Gotowi na wielką grecką przygodę? Zajrzyjcie na stronę Grecosa i zaplanujcie swój wymarzony urlop!
WP Turystyka na: