Trwa ładowanie...
d1li2vt
Miasta

W Pizie niedaleko Krzywej Wieży stanie Diabelski Młyn

Niedaleko Krzywej Wieży w Pizie stanie Diabelski Młyn, z którego będzie można podziwiać ten słynny zabytek. Projekt zaakceptował zarząd miejski w ramach strategii mającej na celu wzbogacenie oferty turystycznej Pizy. Nie wszystkim podoba się ten pomysł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leaning tower of Pisa, Italy
Leaning tower of Pisa, Italy (Fotolia)
d1li2vt

Pole Cudów w Pizie z arcydziełami architektury średniowiecznej: Krzywą Wieżą, baptysterium i katedrą to jedna z największych atrakcji turystycznych na świecie. Miejsce to – wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO – przyjeżdża co roku zobaczyć 2,5 miliona turystów.
Jak podaje dziennik "Corriere della Sera", od lata tego roku Pole Cudów będzie można obejrzeć z zupełnie nowej perspektywy, a mianowicie – z koła obserwacyjnego o średnicy 50 metrów. To prawie tyle samo, ile wynosi wysokość wieży, wzmocnionej i uratowanej przed grożącym upadkiem przed kilkunastoma laty przez zespół ekspertów, na czele którego stał inżynier polskiego pochodzenia Michele Jamiolkowski z Turynu.

Koło panoramiczne ma stanąć w miejscu oddalonym o zaledwie kilka minut spaceru od historycznego serca miasta.
Projekt zyskał już także aprobatę urzędu nadzoru nad zabytkami. Ustalono, że Diabelski Młyn ustawiony zostanie najpierw na okres próbny trzech miesięcy, a potem, jeśli się przyjmie, zostanie na stałe.

Nasze miasto będzie miało koło jak Paryż, Londyn i Wiedeń - powiedział szef wydziału kultury w magistracie Andrea Ferrante. Wyjaśnił zarazem, że oglądając Pizę z góry turyści przekonają się, że to miasto to nie tylko Krzywa Wieża i że warto zwiedzić je całe.
Włoska gazeta zauważa, że nie brak przeciwników tego pomysłu. Wykładowca uniwersytecki i przedstawiciel towarzystwa ochrony zabytków "Italia Nostra" Leonardo Rombai zaapelował o większą rozwagę.

Projekt ustawienia gigantycznej konstrukcji, wysokiej jak Krzywa Wieża i to parę kroków od placu nie wydaje się mi się dobrym pomysłem" - przyznał.
Wtóruje mu przewodnicząca regionalnego oddziału "Italia Nostra" Mariarita Signorini, która stwierdziła, że nie można ustawiać w małej Pizie takiego samego koła obserwacyjnego, jak w europejskich metropoliach. W mieście Krzywej Wieży koło o średnicy 50 metrów, dwa kroki od Pola Cudów nie ma sensu - oceniła.
Obrońcy projektu z biura urbanistyki zapewniają, że Diabelski Młyn wpisze się w miejski krajobraz.

d1li2vt

Podziel się opinią

Share

d1li2vt

d1li2vt