Trwa ładowanie...

Wakacje 2013 - Polacy stawiają na wczasy w Grecji i Bułgarii

Jeden z największych polskich multiagentów turystycznych Travelplanet.pl podsumował na półmetku tegoroczny sezon. Dokąd Polacy wyjeżdżali w lipcu i w jaki sposób wypoczywali?

Wakacje 2013 - Polacy stawiają na wczasy w Grecji i BułgariiŹródło: © Freesurf - Fotolia.com
d226b4n
d226b4n

Mimo wcześniejszych prognoz Polacy nie wystraszyli się ubiegłorocznej fali bankructw i jeżdżą za granicę chętniej niż latem 2012 roku. Jednak turyści wyciągnęli z tych zdarzeń lekcję i kupują wycieczki w najbardziej wiarygodnych ich zdaniem biurach. Jest natomiast jeden haczyk - na wczasach zaciskają pasa, wybierając tańsze oferty.

Obroty branży turystycznej na półmetku wakacji są zaskakująco dobre. Dane Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, które bazują na sprzedaży imprez przez ponad 3 tysiące agentów turystycznych, pokazują, że w ostatnim tygodniu czerwca oraz w lipcu sprzedaż wycieczek wzrosła aż o 17,2 proc. w porównaniu do takiego samego okresu w 2012 roku.

Jakie kierunki wybieramy?
Grecja to turystyczny przebój tego lata. Największą popularnością cieszą się wyspy - przede wszystkim Kreta i Rodos. Turyści upodobali sobie też Bułgarię. Lipcowe wyniki sprzedaży potwierdzają tegoroczną modę na wypoczynek w kurortach nad Morzem Czarnym. Bułgaria kolejny miesiąc zdecydowanie wyprzedza pod względem popularności Tunezję, która nie zdołała dostać się do pierwszej piątki najpopularniejszych kierunków. Najważniejsza zmiana, jaka zaszła w stosunku do lipca ubiegłego roku to spadek popularności Egiptu, jako najchętniej wymienianego miejsca wypoczynku na korzyść
Grecji.

W stosunku do czerwca 2012 roku znacznie wzrósł udział wypraw egzotycznych w statystykach. Do takich krajów jak Kenia, Chiny, Meksyk, Dominikana, Kuba, Malediwy, Jamajka, Japonia, RPA, Tajlandia *czy *Indonezja wyjechało w lipcu ok. 0,5 proc. turystów. Ten segment wyjazdów systematycznie wzrasta, ale największy odsetek Polaków wybiera się w egzotyczne podróże od jesieni do wiosny.

d226b4n

Trochę dłużej i drożej
W lipcu na zagraniczne wakacje wyjechało o 12,9 proc. turystów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i aż 29,8 proc. więcej niż w czerwcu 2013 roku. Dwie trzecie turystów wybrało się na wczasy tygodniowe, 22 proc. – na dwutygodniowe. W czerwcu było to odpowiednio 68,5 proc. oraz 19,4 proc. Za zagraniczne wakacje w lipcu klienci płacili średnio 2485 zł od osoby. To ok. 13 proc. więcej niż za wyjazdy w czerwcu (2197 zł/os.). Jednak w stosunku do lipca 2012 roku średnia cena wycieczki wzrosła w zasadzie o skalę inflacji - zagraniczny wyjazd kosztował wówczas przeciętnie 2410 zł – tj. o 3 proc. mniej od tegorocznego.

Ostrożniej z gwiazdkami i napojami w cenie
O ile polscy turyści nie zamierzają rezygnować z zagranicznych wakacji to wyraźnie obniżają standard wypoczynku. W porównaniu z czerwcem – nieznacznie, ale w porównaniu z lipcem 2012 roku – już wyraźnie. Spadła skłonność do wypoczywania w luksusie "all inclusive", za to Polacy chętniej wybierają wyjazdy ze śniadaniami i obiadokolacjami lub tylko śniadaniami.

Travelplanet.pl/if/udm

d226b4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d226b4n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj