Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Turyści fotografują foki na plaży, zamiast dać im spokój

Turyści spacerujący po plażach mają szansę spotkać wylegujące się tam foki. Niestety wielu z nich nie, wie jak się zachować i zamiast dać zwierzętom spokój, to dosłownie rzucają się na nie, by zrobić im zdjęcia. - To jest niestety częste i skandaliczne zachowanie - piszą na Facebooku pracownicy Fokarium w Helu.

Foki nie mogą w spokoju odpoczywać na plaży. Turyści nagminne rzucają się na nie, by zrobić im zdjęcie (zdjęcie poglądowe)Foki nie mogą w spokoju odpoczywać na plaży. Turyści nagminne rzucają się na nie, by zrobić im zdjęcie (zdjęcie poglądowe)Źródło: Getty Images, fot: WitR
dlplr1g
dlplr1g

Foki, które wylęgują się na naszym wybrzeżu, pojawiają się tam zazwyczaj po to, by po prostu odpocząć. Niestety ten odpoczynek zakłócają im turyści, którzy całymi grupami podchodzą, by zrobić sobie z nimi zdjęcia.

Turyści płoszą foki z plaży

"To jest niestety częste i skandaliczne zachowanie. Ta sytuacja miała miejsce wczoraj na polskim wybrzeżu. Dorośli ludzie zerwali się w kierunku foki, która chciała wyjść na brzeg, żeby na nim spokojnie odpocząć. Dorośli ludzie jej nie pozwolili. Chcieli zrobić sobie zdjęcie z foką" - czytamy na facebookowym profilu helskiego forkarium. - "Przypominamy - zostawmy foki w spokoju. Miejsca na plaży wystarczy i fokom i ludziom".

Niestety, jak donoszą internauci, plażowicze bardzo często podchodzą do fok, po to by pstryknąć fotkę. "Takie zachowanie na polskich plażach, to niestety standard. Może wprowadzenie jakichś kar nauczyłoby ludzi, jak się zachować. Ale czego się teraz nie zrobi dla zdjęcia" - napisała pod postem fokarium pani Klaudia.

dlplr1g

Pani Monika wspomina pod postem, że w podobnej sytuacji, upomniała gapiów, by dali spokój foce. I wtedy dostało jej się od turystów. "Jak stanęłam w obronie foki, to ze trzy madki z bombelkami mnie zbluzgaly, że bronie ich dzieciom pobawić się z foczką i zrobić zdjęcie" - napisała.

Foki w Polsce

Plaża jest naturalnym środowiskiem dla fok. Wylegując się na piasku po prostu odpoczywają, a ludzie nie dają im do tego prawa.

Foki nie są gośćmi na polskim wybrzeżu, one po prostu tu mieszkają i należy się do tego przyzwyczaić. Podczas spotkania z nimi, warto pamiętać, że foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć. "Wszystkie gatunki fok są ustawowo objęte w Polsce ścisłą ochroną! Każdy, kto zakłóca im spokój łamie prawo!" - czytamy na stronie Stacji Morskiej w Helu.

Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne.

Nie dotykaj fok na plaży!

A my przypominamy, że pod żadnym pozorem nie należy dotykać fok, ani ich płoszyć. Jeżeli jesteśmy zmartwieni jej wyglądem lub zachowaniem, można to zgłosić pod całodobowym numerem telefonu 601889940.

dlplr1g

Stacja Morska w Helu prowadzi ośrodek rehabilitacji fok, który niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Pacjenci ośrodka to głównie focze szczenięta, które często znajdywane są na plaży przez wolontariuszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WPodróży: Niemcy Północne, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd cz. II

dlplr1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlplr1g