Trwa ładowanie...
d1su6dp

Wakacje 2020. Unia Europejska zaktualizowała listę krajów, z których można bezpiecznie podróżować

Zaktualizowano listę krajów, z których dopuszcza się podróże do Unii Europejskiej. Zdanie Rady nie jest jednak wiążące. To jedynie rekomendacja, bo to władze państw członkowskich odpowiadają za otwieranie i zamykanie granic.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Europa otworzyła się na kolejne kraje
Europa otworzyła się na kolejne kraje (123RF, lightfieldstudios)
d1su6dp

Rada UE poinformowała w czwartek, że na liście krajów, z których podróże do Europy są bezpieczne znajdują się obecnie: Australia, Kanada, Gruzja, Japonia, Maroko, Nowa Zelandia, Rwanda, Korea Południowa, Tajlandia, Tunezja i Urugwaj.

Jak podaje TVN 24, UE deklaruje też otwarcie na Chiny, z zastrzeżeniem potwierdzenia wzajemności ze strony tego kraju.

Zgodnie z zaleceniami, mieszkańcy Andory, Monako, San Marino i Watykanu mają być traktowani, jakby byli rezydentami UE.

Koronawirus - rekomendacja Unii Europejskiej w sprawie podróży

Warto zaznaczyć, że lista jest tylko i wyłącznie zaleceniem UE. Wiążące decyzje na temat otwarcia granic czy ruchu pomiędzy państwami, zapada na poziomie każdego państwa.

d1su6dp

Jak wyjaśnia TVN 24, kryteria brane pod uwagę przy znoszeniu obecnych ograniczeń w podróży, obejmują sytuację epidemiczną i środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także względy gospodarcze i społeczne.

Największe znaczenie ma liczba nowych przypadków COVID-19 odnotowana w ciągu ostatnich 14 dni. Powinna ona być zbliżona do średniej unijnej na połowę czerwca. Wówczas było to 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Kraje, na które UE się otwiera, powinny mieć stabilny lub malejący trend zakażeń. Pod uwagę jest też brana ogólna reakcja danego kraju na pandemię: liczba przeprowadzanych testów, śledzenie kontaktów, wprowadzone ograniczenia dotyczące życia społecznego, raportowanie, a także wiarygodność informacji.

d1su6dp

Lista krajów może być aktualizowana co dwa tygodnie.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Linie lotnicze ignorują zakaz nocnych lotów z Okęcia. Najczęściej sen mieszkańcom zakłóca... LOT

d1su6dp

Podziel się opinią

Share
d1su6dp
d1su6dp