Wakacje 2020. W polskich lasach jest coraz więcej grzybów
Grzybobranie rozpoczyna się zwykle jesienią. Jednak za sprawą deszczowych dni w ostatnim czasie, pojawia się coraz więcej prawdziwków, maślaków czy rydzów. Jak przekazują Lasy Państwowe, Polacy mogą się już oddać drugiemu - po grillowaniu - sportowi narodowemu, jakim jest zbieranie grzybów.
03.07.2020 10:58
Zbieranie grzybów jest dla wielu naszych rodaków pasją i świetną formą spędzania wolnego czasu. Dla tych, którzy nie chcą czekać do jesieni, nadleśnictwa w Polsce mają dobrą wiadomość – w ostatnich tygodniach pojawia się w lasach coraz więcej okazów. W wielu miejscach można znaleźć również jagody.
Nadleśnictwo Wałbrzych już 31 maja opublikowało na Facebooku zdjęcie dorodnego, znalezionego w tym roku grzyba. Na podobne "niespodzianki" można trafić też m.in. w Bieszczadach. Zdjęcie pięknego borowika udostępniło Nadleśnictwo Baligród.
Grzybobranie 2020. Lasy Państwowe przypominają kierowcom o ważnych zasadach
"Nie ma co ukrywać, że grzybobranie to drugi po grillowaniu sport narodowy Polaków. Bez względu na to co nas zmobilizowało na wyprawę do lasu, jeśli wybieramy się na nią samochodem, musimy pamiętać o kilku kwestiach" – można przeczytać na profilu Lasów Państwowych na Facebooku. O tych zasadach mowa:
- Parkuj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
- Parkuj samochód tak, aby nie blokował wjazdu do lasu. Nie wiadomo kiedy będzie konieczność swobodnego wjazdu i wyjazdu z lasu dla różnych służb.
- Nie wjeżdżaj do lasu - to grozi mandatem.
- Parkuj tak, aby nie utrudniać ruchu innym pojazdom (np. jeśli zostawiasz swoje auto ustawione wzdłuż drogi publicznej).
"Dla bezpieczeństwa swojego i innych korzystajcie z gotowych, wyznaczonych parkingów leśnych. Jest ich ponad 4,3 tys. w całej Polsce. Pamiętajcie, że pozostawienie waszego samochodu w odpowiednim miejscu może komuś uratować życie" – przypominają leśnicy.
Grzybobranie 2020. Gdzie można zbierać grzyby?
W Polsce grzyby można zbierać w lasach właściwie bez ograniczeń. Jest jednak kilka wyjątków. Lasy Państwowe przypominają, gdzie nie wolno zbierać grzybów.
- Nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny.
- Nie wolno zbierać grzybów na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych.
- Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe, zatem tam również nie wolno zbierać grzybów.
- Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów.
Grzyby, jak przypominają Lasy Państwowe, do owocowania potrzebują odpowiedniej wilgotności, czyli opadów i trochę ciepła. Nie wszystkie grzyby rosną w tym samym czasie. Niektóre zaczynają rosnąć wcześniej, inne później. Najwięcej grzybów pojawia się jesienią.