Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Sinice nie odpuszczają. Kąpielisko zamknięte

Na początku tygodnia na prawie wszystkich nadmorskich kąpieliskach można kąpać się bez obaw o swoje zdrowie. Wyjątkiem są Chałupy, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitu sinic.

Sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchySinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchyŹródło: Getty Images
d1tam90
d1tam90

To nie są dobre wieści dla turystów, którzy ten poniedziałek zaplanowali na plażowanie w Chałupach. Sanepid poinformował, że woda na terenie kąpieliska w tej miejscowości nie nadaje się do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Choć na plaży nie brakuje urlopowiczów, to przyznają, że są załamani, że woda nie nadaje się do kąpieli.

Sinice - jak je rozpoznać?

Sanepid rokrocznie w sezonie przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w niej może spowodować wysypkę na skórze czy zaczerwienienie spojówek. Pod żadnym pozorem nie należy też pić takiej wody. W przypadku jej połknięcia mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn. Sinice natomiast mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

d1tam90

Sinice - kiedy się pojawiają?

Sezonowość masowych zakwitów sinic jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Wpływają na to m.in. temperatura wody powyżej 16-20 st. C, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Istotne znaczenie mają też zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się przewidzieć, kiedy i gdzie sinice się pojawią oraz jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym.

Znacznie dłużej utrzymują się w miejscach, które są osłonięte od wiatru, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie się wód.

Mapa kąpielisk - sprawdź, gdzie są sinice

Informacje na temat tego, gdzie obecnie nie da się kąpać, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Na bieżąco aktualizowana jest tam mapa kąpielisk. Adres strony to www.sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sytuacja aktualna na 5 lipca sk.gis.gov.pl
Sytuacja aktualna na 5 lipcaŹródło: sk.gis.gov.pl

W serwisie można sprawdzić nie tylko jakość wody, ale i zweryfikować infrastrukturę danego miejsca. Na mapie zielonym kolorem oznaczane są kąpieliska, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli, na czerwono te, w których woda jest niezdatna (obecnie są to Chałupy), a kolor szary informuje o braku przeprowadzonych pomiarów.

d1tam90

Źródło: PAP/GIS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus. Prof. Simon o planach na wakacje

d1tam90
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tam90