Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Ważne zmiany dla turystów wracających do Polski

10 lipca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów dotycząca m.in. ograniczeń w czasie epidemii. Wynika z niej m.in., że podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji, a jeśli nie będzie to możliwe, wówczas karty w wersji papierowej będzie zbierał personel w samolotach.

By wrócić do Polski należy wypełnić specjalny formularz lokalizacyjnyBy wrócić do Polski należy wypełnić specjalny formularz lokalizacyjnyŹródło: 123RF
d3s4a1l
d3s4a1l

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk w sobotę wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej zmiany przepisów wjazdowych. Jak zaznaczył, zmiany w dotyczą osób wjeżdżających do Polski, m.in. osób powracających z wakacji.

Koronawirus - karta lokalizacji pasażera

Zgodnie z nowymi przepisami, każdy podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji. Jeżeli nie będzie to możliwe, to dokumenty w postaci papierowej będzie rozdawał i zbierał personel w samolotach. "Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do RP pod względem pandemicznym" - powiedział.

To ważna zmiana i jasna deklaracja, bo turyści narzekali na to, że pracownicy linii lotniczych w wielu przypadkach nie wiedzieli, czy wystarczy formularz online czy może konieczny jest dokument na papierze.

Koronawirus - zmiany w podróżowaniu do Polski

Kolejną zmiana jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Wiceszef resorty przypomniał, że do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, że z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. "Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny" - zaznaczył.

d3s4a1l

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że chodzi o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży. "Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją (...) czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny - mówił.

Wawrzyk podkreślił, że przepisy dotyczą osób które się nie zaszczepiły. "Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną" - powiedział.

Jedzenie Niemiec Północnych: Filip Turowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3s4a1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s4a1l