Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Zaskakujące ceny wyjazdów zagranicznych

Pandemia i miesiące zamknięcia sprawiły, że sezon letni 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych w historii. Turyści chcą w końcu bez przeszkód podróżować, a hotelarze czy touroperatorzy odrobić straty. Wiele osób obawiało się w związku z tym, że ceny noclegów i wyjazdów poszybują w górę. Agata Biernat z Wakacje.pl zdradza, czy słusznie.

Share
Grecja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków na wakacje 2021
Grecja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków na wakacje 2021Źródło: Getty Images
d1ly9gy

Duże zainteresowanie turystów wyjazdami po miesiącach zamkniętych granic, chęć odrobienia strat przez branżę, a także ograniczenia w miejscach noclegowych (w Polsce w tym momencie z hoteli może korzystać jedynie 50 proc. gości) - to wszystko mogło się przełożyć na wzrost cen wycieczek. Czy przedsezonowe obawy się sprawdziły?

Wakacje 2021 - jakie są ceny wyjazdów?

- Z naszych obserwacji wynika, że ceny wyjazdów na wakacje w 2021 roku na ten moment są bardzo zbliżone do tych, które znamy jeszcze sprzed pandemii - uspokaja Agata Biernat z Wakacje.pl. - Obecna sytuacja i wynikające z niej nowe zasady podróżowania czy zmniejszone limity miejsc w obiektach noclegowych i hotelach nie wpłynęły na wzrost cen wakacji - dodaje.

Turyści mają więc powody do radości. Nie dość, że ceny nie wzrosły, to są tak samo atrakcyjne jak w 2019 roku. Przykładowo za tygodniowy urlop w Grecji w lipcu w dobrze ocenianym 4-gwiazdkowym hotelu zapłacimy ok. 2400 zł od osoby, a w Egipcie i Turcji ok. 2000 zł. Wszystko zależy oczywiście od standardu, infrastruktury i położenia hotelu, w którym będziemy chcieli spędzić wakacje.

Planując wakacyjny budżet, należy także wziąć pod uwagę ceny testów. Wiele krajów, np. Grecja, Hiszpania czy Turcja, wymaga wyłącznie testu PCR, który kosztuje w granicach 400 zł. Tańszy test antygenowy się tam nie liczy.

d1ly9gy

Coraz więcej krajów zwalnia z testu osoby w pełni zaszczepione. Są też kraje, takie jak Rumunia i Albania, które testów nie wymagają.

Przy wyborze kierunku na wakacje 2021 jest to istotna kwestia. Dopłata za test PCR przy wyjeździe i test antygenowy przy powrocie do Polski (żeby uniknąć kwarantanny) to ok. 1200 zł za dwie osoby.

Wakacje 2021 - Polacy cenią komfort

Co ciekawe, choć ceny wyjazdów nie są wyższe, Polacy wydają na nie więcej pieniędzy. Powód jest prosty.

- Na podstawie analizy średnich wartości rezerwacji dokonanych przez naszych klientów możemy powiedzieć, że Polacy wydają więcej na wyjazdy wakacyjne - średnio o 10 proc. Nie jest to jednak spowodowane wzrostem cen wyjazdów w biurach podróży, ale bardziej zmianą standardu i formy podróżowania Polaków - tłumaczy Biernat.

d1ly9gy

Na wakacje najczęściej lecimy samolotem, coraz częściej urlop decydujemy się spędzić w hotelach o wyższym standardzie (zamieniamy hotele 3-gwiazdkowe, na 4-5-gwiazdkowe) – przede wszystkim w obiektach z formułą all inclusive, kompleksami basenów czy atrakcjami dla dzieci.

- Coraz częściej podróżujemy na wakacje całymi rodzinami, co oczywiście przekłada się na wzrost średniej wartości rezerwacji. Nie bez znaczenia są też wybierane kierunki – w porównaniu do 2019 roku wzrosło zainteresowanie egzotycznymi wakacjami, np. na Dominikanie czy w Meksyku, które kosztują więcej niż wczasy w Turcji czy Egipcie - dodaje ekspertka Wakacje.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2021. Jakie kierunki wybierają Polacy?

d1ly9gy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ly9gy
d1ly9gy