Trwa ładowanie...

Wakacje nad Morzem Czarnym. W które miejsca warto pojechać?

Jak nad Morze Czarne, to do Bułgarii lub Turcji – mówią najczęściej turyści. Tymczasem opcji jest znacznie więcej. Urlop można spędzić także w kurortach w Gruzji czy Rumunii.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wakacje nad Morzem Czarnym. W które miejsca warto pojechać?Źródło: istockphoto.com, fot: Ukususha
duymuzz
duymuzz

Gruzja – Morze Czarne, jakiego nie znałeś

Od kilku lat Gruzja jest coraz chętniej wybierana na wakacje. Jednak dla większości Polaków jest to wciąż kraj mało znany. Szkoda, ponieważ ma wiele do zaoferowania - m.in. jego zachodnia część. Tamtejsze kurorty, położone nad Morzem Czarnym, spełniają oczekiwania wielu turystów. Zwłaszcza rozsławione w czasach PRL-u Batumi.

Batumi łączy w sobie cechy dużego miasta i błogiej miejscowości wypoczynkowej. To architektoniczny miszmasz – blisko morza powstało wiele ogromnych, szklanych budynków (głównie hoteli), ale sercem kurortu jest starówka w nieco włoskim stylu. Jej częścią jest urokliwy plac Piazza Square – już sama jego nazwa wskazuje na inspirację Italią. Pełno na nim świetnych restauracji, a kuchnia gruzińska jest zdecydowanie warta spróbowania. Do najsłynniejszych dań należą chinkali – stożkowate pierogi z mięsem – oraz chaczapuri, czyli placek z serem i jajkiem.

Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego ciągnie się Batumi Boulevard, miejscowa promenada, która ma ok. 8 km długości. Najlepiej pokonać ją rowerem. Podczas pobytu w mieście koniecznie trzeba wstąpić do miejskiego delfinarium, w którym organizowane są specjalne pokazy z tymi ssakami w roli głównej. Oczywiście są tu też plaże, rzadko zatłoczone turystami.

Promenada w Batumi to jeden z najładniejszych punktów  w tym mieście istockphoto.com
Promenada w Batumi to jeden z najładniejszych punktów w tym mieście Źródło: istockphoto.com, fot: Liubov_Chuiko

Rumunia - oaza spokoju nad Morzem Czarnym

Mało kto pamięta, że urlop nad Morzem Czarnym można spędzić również w Rumunii. Jest tam jedna miejscowość, którą szczególnie polecamy – to Mamaja.

Co w niej wyjątkowego? Wystarczy spojrzeć na mapę. Choć szerokość kurortu wynosi zaledwie 300 m, ciągnie się aż przez 8 km. Można go trochę przyrównać do naszego Półwyspu Helskiego. Jednym słowem gdzie nie spojrzeć, tam woda. Kurort idealny. Co ciekawe Mamaja ma bardzo niewielu stałych mieszkańców – miasto tętni życiem jedynie latem. A jeśli przyjedziemy tam na wakacje w czerwcu lub wrześniu, unikniemy tłumów.

Mamaja to idealny kurort na letnie wakacje istockphoto.com
Mamaja to idealny kurort na letnie wakacje Źródło: istockphoto.com, fot: ELENAPHOTOS

Do Rumunii wciąż przyjeżdża mało turystów, co może dziwić. Morze Czarne sąsiaduje tutaj z rozległymi, piaszczystymi wybrzeżami, a woda, przede wszystkim w lipcu i sierpniu, jest naprawdę ciepła (temperatura dochodzi do 25 st. C).

duymuzz

Bułgaria – odkryj Morze Czarne na nowo

Na wakacjach w Bułgarii był już prawie każdy, tyle że większość turystów wybiera największe kurorty – Burgas, Warnę, Słoneczny Brzeg – a potem narzeka na tłumy. Czy jest jakaś alternatywa? Tak, Albena!

Największy wybór wycieczek do Bułgarii znajdziesz na WP radarOkazji.

Albena jest nazywana najmłodszym kurortem w Bułgarii. Powstała dopiero w latach 60. XX w., na totalnym pustkowiu, niespełna 30 km na północ od Warny. Miasto nie dość, że rozwinęło się w szybkim tempie, to dodatkowo w dobrym kierunku. Jest bardzo "eko" - ma dobrą komunikację publiczną, a turyści, którzy tu przyjeżdżają, szybko łapią sportowego bakcyla i wypożyczają rowery. Nic dziwnego – okoliczne ścieżki rowerowe są długie i zapewniają fenomenalne widoki.

duymuzz

Jeśli szukacie kurortu nad Morzem Czarnym, który ma perfekcyjną plażę, to również w tym przypadku Albena będzie znakomitym wyborem. Jej nadbrzeże miejscami ma aż 150 m szerokości i cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych w całym kraju. Mimo to o tutejszej plaży nadal wie zdecydowanie zbyt mało turystów, dlatego można na niej znaleźć swój spokojny zakątek.

*Ceny są aktualne na dzień publikacji materiału.

Zobacz też: Sekrety Gruzji

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj