Wakacje w polskich górach - co warto zobaczyć w Pieninach?
Na letni wypoczynek Polacy najchętniej wybierają Tatry i Karkonosze. Tymczasem trochę niedoceniane Pieniny to także jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Przełomy Dunajca dzielą te wapienne góry na 3 części: Pieniny Spiskie, między Dursztynem a Niedzicą; Pieniny Właściwe, między Czorsztynem a Szczawnicą oraz Małe Pieniny, między Dunajcem a przełęczą Rozdziele. Pasmo rozciąga się na długości 35 km i 6 km szerokości.
Na letni wypoczynek Polacy najchętniej wybierają Tatry i Karkonosze. Tymczasem trochę niedoceniane Pieniny to także jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Pasmo rozciąga się na długości 35 km, a przełomy Dunajca dzielą je na trzy części. Teren pełen jest atrakcji, które zaspokoją najróżniejsze gusta. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także fani historii i poszukiwacze skarbów. Oto najciekawsze miejsca w Pieninach.
Największą liczbę turystów przyciąga przełom rzeki Dunajec, będący hitem turystycznym na europejską skalę. Rzeka płynie na odcinku prawie 250 kilometrów na terenie Polski i Słowacji. Najciekawsza partia znajduje się pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Od wielu lat organizowane są tu słynne spływy, których historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Na jednej tratwie może zmieścić się 12 osób, którym towarzyszą dwaj flisacy. Na trasie znajduje się kilka ostrych zakoli, a szybkość pokonania trasy zależy także od stanu wody. Stałym elementem są natomiast piękne widoki - ściany górskie sięgają tu 300 metrów.
ik/udm
Największe atrakcje Pienin - Sokolica
Warto zobaczyć także Dunajec z lotu ptaka, wybierając się na przykład na pieszą wycieczkę na szczyt Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą prowadzi szlak ze Szczawnicy. Nazwa zdradza nam, że kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły. Uroku tutejszej panoramie dodaje reliktowa sosna, znajdująca się pod samym szczytem. Sokolica stanowi przepiękny punkt widokowy nie tylko na Pieniny i przełom Dunajca. Widać stąd również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich.
Największe atrakcje Pienin - Niedzica
Niedzica kryje w sobie jedną z najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Na skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim stoi tu XIV-wieczny zamek Dunajec - najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Zawsze znajduje się on na czołowych miejscach w rankingach najpiękniejszych zamków w Polsce. Nic dziwnego, bo twierdza ma wszystko, co zafascynuje nawet najbardziej wybrednego turystę: piękne położenie, bogatą historię i niezliczone legendy. Na dodatek z *Niedzicą *wiąże się niezwykła zagadka tajemniczego skarbu Inków, która do dziś pozostaje nierozwiązana.
Największe atrakcje Pienin - Trzy Korony
Punktem obowiązkowym podczas urlopu w tej części kraju jest także zdobycie Trzech Koron - najwyższego szczytu Pienin Środkowych i najbardziej charakterystycznego miejsca całego regionu. Prowadzi na niego kilka szlaków, m.in. ze Szczawnicy, Czorsztyna i Krościenka. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, czyli Okrąglicy (982 m n.p.m.) znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Dunajec i Magurę Spiską.
Największe atrakcje Pienin - Rezerwat Biała Woda
Wypoczywając w Pieninach warto zrobić wycieczkę do rezerwatu przyrody Biała Woda, który znajduje się w miejscowości Jaworki. Malowniczy wąwóz w dolinie potoku Biała Woda zachwyca urozmaiconymi formami skalnymi. Przeważają tu wapienie z okresu jury i kredy, które przybierają najróżniejsze kształty. Rezerwat idealnie nadaje się na spacery - trasy są bardzo dobrze oznakowane, nie brakuje tu tablic informacyjnych, a także ławeczek dla zmęczonych wędrowców.
Największe atrakcje Pienin - Pieniński Park Narodowy
Piękno okolicznej przyrody, bogactwo różnorodnych gatunków roślin dało początek utworzeniu na terenie Pienin parku narodowego. Pierwotny plan powołania do życia Pienińskiego Parku Narodowego *miał miejsce w 1932 roku, jedna wojna przerwała ten projekt, po wojnie park został utworzony w roku 1955. Obszar parku obejmuje wiele łąk widokowych, w lasach natomiast rosną jodły, buki i jawory. Ciekawym elementem tego miejsca są także reliktowe lasy sosnowe, które rosną w wyższych partiach gór. Dzięki niewielkiemu zasileniu samych grzbietów, ze szczytów *Pienin rozciągają się piękne widoki, m.in. na Tatry, Spisz, Gorce, ale także na odległe góry Pilska oraz Babiej Góry. Do ciekawostek należy znalezienie w Pienińskim Parku Narodowym śladów życia człowieka pochodzące sprzed 50 tys. lat p.n.e.; w jaskini w Obłazowej odnaleziono ludzką kość, paliczek człowieka neandertalskiego.
Największe atrakcje Pienin - Czerwony Klasztor
Ostatnia nasza propozycja to Czerwony Klasztor, słynny kompleks sakralny leżący nad Dunajcem, po słowackiej stronie Pienin. Z miejscem wiąże się wiele fascynujących legend, w których najczęściej przewija się postać brata Cypriana, znanego także jako Latający Mnich. Według opowieści miał skonstruować własnoręcznie lotnię, którą szybował ponad górami. Podczas lotu w okolicach Morskiego Oka miał zostać zamieniony w skalisty szczyt, który od tego czasu nosi nazwę Mnich. W części pięknie odrestaurowanych zabudowań Czerwonego Klasztoru mieści się dziś m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego.
ik/udm