Trwa ładowanie...

WAW, KRK i… LOL. Stąd wzięły się kody lotnisk?

Dlaczego nazwy lotnisk skraca się do trzech liter? Jeśli choć raz zadaliście sobie to pytanie, wchodząc na pokład, spieszymy z odpowiedzią. A ta jest ciekawsza i bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

WAW, KRK i… LOL. Stąd wzięły się kody lotnisk?Źródło: Shutterstock.com
d1lh40o
d1lh40o

Lotniskowe kodowanie ma początki w latach 30. ubiegłego wieku. Każdy port dostał wówczas dwie litery. Dziś są trzy, a to dlatego, że portów jest zwyczajnie za dużo. Identyczne nazwy wprowadzały w błąd podróżnych, ale nie tylko. W latach 60-tych zapadła decyzja o standaryzacji. A podjęło ją Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) z siedzibą w Montrealu.

Kody IATA to integralna część biznesu podróżniczego, esencja identyfikacyjna linii, kierunków i dokumentów ruchu. Są też fundamentem sprawnego funkcjonowania setek elektronicznych aplikacji, które zostały zbudowane wokół systemów kodowania przeznaczonych do ruchu pasażerskiego i towarowego – mówi w rozmowie z Condé Nast Traveler Perry Flint, szef komunikacji korporacyjnej firmy w Ameryce.

Wiele kodów brzmi całkiem zwyczajnie, jak choćby WAW (Warszawa-Okęcie), KRK (czyli lotnisko w Krakowie)
, MIA (Miami) czy ATH (Ateny). Ale są też takie, które wywołują uśmiech na twarzy. Spójrzmy na kody typu LOL (od Lovelock City), OMG (Lotnisko Omega w Namibii)
lub PEE (z ang. "siusiać" – dla lotniska Bolszoje Sawino w Rosji)
.

Każde lotnisko ma swój unikalny kod, którego nie może użyć żaden inny port na świecie. Przypisuje się go na podstawie nazwy portu, nazwy miasta albo czegoś, co sprawi, że kod będzie "zaklepany". Dwa lotniska nigdy nie podzielą się kodem, choć według urzędników, w przyszłości może dochodzić do takich sytuacji. Jak jednak zaznaczają, nie stanie się to na pewno zbyt prędko. Cieszmy się z tych skróconych, często zabawnych kodów, do woli.

Zobacz także: Kłopoty z bagażem

d1lh40o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj