Wieliczka - letni sezon turystyczny rozpoczęty!

Wieliczka - letni sezon turystyczny rozpoczęty!

12 kwietnia Kopalnia Soli „Wieliczka” rozpoczęła letni sezon turystyczny. Uroczystego otwarcia komory Wincentego Witosa – świeżo włączonej do Trasy Turystycznej dokonał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Inauguracja sezonu letniego stała się okazją do podsumowania roku ubiegłego oraz prezentacji planów turystycznych kopalni na najbliższy czas. Spotkanie przedstawicieli branży turystycznej i biur podróży było połączone z otwarciem komory Gwarków. Najmłodsi turyści z pewnością chętnie zajrzą do komory Witosa, która znajduje się 125 m pod ziemią, w rejonie komór Wisła-Warszawa-Budryk-Staszic. Utworzono tam... plac zabaw! Zobaczcie, jak wyglądają nowe atrakcje kopalni Wieliczka.

12 kwietnia Kopalnia Soli „Wieliczka” rozpoczęła letni sezon turystyczny. Uroczystego otwarcia komory Wincentego Witosa – świeżo włączonej do Trasy Turystycznej dokonał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Inauguracja sezonu letniego stała się okazją do podsumowania roku ubiegłego oraz prezentacji planów turystycznych kopalni na najbliższy czas. Spotkanie przedstawicieli branży turystycznej i biur podróży było połączone z otwarciem komory Gwarków. Najmłodsi turyści z pewnością chętnie zajrzą do komory Witosa, która znajduje się 125 metrów pod ziemią, w rejonie komór Wisła-Warszawa-Budryk-Staszic. Utworzono tam... plac zabaw! Zobaczcie, jak wyglądają nowe atrakcje kopalni Wieliczka.

at/if

1 / 6

Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!

Obraz
© Rafał Stachurski

Na podziemnym placu zabaw na dzieci czekają zadania związane np. z sygnalizacją szybową, łącznością, transportem czy rozpoznawaniem minerałów. Przewodnikiem po tajnikach kopalni jest solny kryształ. Dzieci mogą przekonać się, że sól posiada różne kształty i kolory – bywa szarą skałą, przejrzystą kostką halitu lub naroślą podobną do kalafiora. Mogą też dowiedzieć się, jakie jeszcze oprócz soli minerały występują w Polsce. Dzięki mapce (lewa część komory) poznają geograficzne rozmieszczenie węgla kamiennego, miedzi, siarki, blendy, węgla brunatnego, soli kamiennej.

2 / 6

Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!

Obraz
© Rafał Stachurski

Wiele emocji dostarczają znajdujące się w prawej części komory interaktywne ściana i podłoga – na małych odkrywców czekają m.in. gra w zbijanie solnych kryształów, quiz, podróż kopalnianym wózkiem w pogoni za niesfornymi kawałkami soli.

3 / 6

Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!

Obraz
© PAP/Jacek Bednarczyk

Do dyspozycji dzieci są również drewniane wagoniki, lokomotywa, klocki, wózki wzorowane na tych prawdziwych kopalnianych (tzw. psy węgierskie), zjeżdżalnia. W komorze Witosa znajduje się również kącik do rysowania, kojec dla maluchów oraz miejsca do wypoczynku dla rodziców, którzy chcą mieć na oku swoje pociechy.

4 / 6

Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!

Obraz
© PAP/Jacek Bednarczyk

Komora Wincentego Witosa (Witos Górna) jest częścią zespołu komór (tzw. pola odbudowy) Witos, które powstało na początku XX wieku. Przy jego eksploatacji używano wrębiarek powietrzno-udarowych firmy Demag z Duisburga (ten typ wrębiarki na stałe wprowadzono w Wieliczce w roku 1921). Po wykonaniu wrębów maszynowych złoże urabiano (eksploatowano) przy użyciu materiałów wybuchowych (tzw. strzelanie). Ze względu na charakter złoża (pokład twardej soli spizowej) pole odbudowy Witos eksploatowano metodą filarowo-komorową: pomiędzy kolejnymi, pozostałymi po wybraniu soli pustkami pozostawiano solne filary zabezpieczające.

5 / 6

Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!

Obraz
© Rafał Stachurski

Z kolei komora Gwarków znajduje się na III poziomie kopalni, na głębokości 135 m i jest częścią zespołu komór Witos. Sąsiaduje z komorą Jana Haluszki i podobnie jak ona będzie udostępniona na cele imprezowe. Jej aranżacja nawiązuje do wystroju karczmy górniczej, w której górnicy, spotykali się, by biesiadować.

6 / 6

Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!

Obraz
© PAP/Jacek Bednarczyk

Biesiadnicy zasiadali na ławach przy długich stołach i przy kuflu rozprawiali o pracy i zapewne nie tylko o niej. Mianem gwarków określano górników kruszcowych. Nazwa komory jest zatem symbolem jedności wszystkich ludzi pracujących pod ziemią niezależnie od rodzaju wydobywanego przez nich surowca.

Źródło: www.kopalnia.pl

at/if

park rozrywkikopalnia soliwieliczka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)