Wieliczka - letni sezon turystyczny rozpoczęty!
12 kwietnia Kopalnia Soli „Wieliczka” rozpoczęła letni sezon turystyczny. Uroczystego otwarcia komory Wincentego Witosa – świeżo włączonej do Trasy Turystycznej dokonał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Inauguracja sezonu letniego stała się okazją do podsumowania roku ubiegłego oraz prezentacji planów turystycznych kopalni na najbliższy czas. Spotkanie przedstawicieli branży turystycznej i biur podróży było połączone z otwarciem komory Gwarków. Najmłodsi turyści z pewnością chętnie zajrzą do komory Witosa, która znajduje się 125 m pod ziemią, w rejonie komór Wisła-Warszawa-Budryk-Staszic. Utworzono tam... plac zabaw! Zobaczcie, jak wyglądają nowe atrakcje kopalni Wieliczka.
12 kwietnia Kopalnia Soli „Wieliczka” rozpoczęła letni sezon turystyczny. Uroczystego otwarcia komory Wincentego Witosa – świeżo włączonej do Trasy Turystycznej dokonał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Inauguracja sezonu letniego stała się okazją do podsumowania roku ubiegłego oraz prezentacji planów turystycznych kopalni na najbliższy czas. Spotkanie przedstawicieli branży turystycznej i biur podróży było połączone z otwarciem komory Gwarków. Najmłodsi turyści z pewnością chętnie zajrzą do komory Witosa, która znajduje się 125 metrów pod ziemią, w rejonie komór Wisła-Warszawa-Budryk-Staszic. Utworzono tam... plac zabaw! Zobaczcie, jak wyglądają nowe atrakcje kopalni Wieliczka.
at/if
Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!
Na podziemnym placu zabaw na dzieci czekają zadania związane np. z sygnalizacją szybową, łącznością, transportem czy rozpoznawaniem minerałów. Przewodnikiem po tajnikach kopalni jest solny kryształ. Dzieci mogą przekonać się, że sól posiada różne kształty i kolory – bywa szarą skałą, przejrzystą kostką halitu lub naroślą podobną do kalafiora. Mogą też dowiedzieć się, jakie jeszcze oprócz soli minerały występują w Polsce. Dzięki mapce (lewa część komory) poznają geograficzne rozmieszczenie węgla kamiennego, miedzi, siarki, blendy, węgla brunatnego, soli kamiennej.
Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!
Wiele emocji dostarczają znajdujące się w prawej części komory interaktywne ściana i podłoga – na małych odkrywców czekają m.in. gra w zbijanie solnych kryształów, quiz, podróż kopalnianym wózkiem w pogoni za niesfornymi kawałkami soli.
Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!
Do dyspozycji dzieci są również drewniane wagoniki, lokomotywa, klocki, wózki wzorowane na tych prawdziwych kopalnianych (tzw. psy węgierskie), zjeżdżalnia. W komorze Witosa znajduje się również kącik do rysowania, kojec dla maluchów oraz miejsca do wypoczynku dla rodziców, którzy chcą mieć na oku swoje pociechy.
Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!
Komora Wincentego Witosa (Witos Górna) jest częścią zespołu komór (tzw. pola odbudowy) Witos, które powstało na początku XX wieku. Przy jego eksploatacji używano wrębiarek powietrzno-udarowych firmy Demag z Duisburga (ten typ wrębiarki na stałe wprowadzono w Wieliczce w roku 1921). Po wykonaniu wrębów maszynowych złoże urabiano (eksploatowano) przy użyciu materiałów wybuchowych (tzw. strzelanie). Ze względu na charakter złoża (pokład twardej soli spizowej) pole odbudowy Witos eksploatowano metodą filarowo-komorową: pomiędzy kolejnymi, pozostałymi po wybraniu soli pustkami pozostawiano solne filary zabezpieczające.
Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!
Z kolei komora Gwarków znajduje się na III poziomie kopalni, na głębokości 135 m i jest częścią zespołu komór Witos. Sąsiaduje z komorą Jana Haluszki i podobnie jak ona będzie udostępniona na cele imprezowe. Jej aranżacja nawiązuje do wystroju karczmy górniczej, w której górnicy, spotykali się, by biesiadować.
Plac zabaw 125 metrów pod ziemią!
Biesiadnicy zasiadali na ławach przy długich stołach i przy kuflu rozprawiali o pracy i zapewne nie tylko o niej. Mianem gwarków określano górników kruszcowych. Nazwa komory jest zatem symbolem jedności wszystkich ludzi pracujących pod ziemią niezależnie od rodzaju wydobywanego przez nich surowca.
Źródło: www.kopalnia.pl
at/if