Trwa ładowanie...

Wielka Brytania. Zawalił się 300-metrowy odcinek klifu w Dorset

W Wielkiej Brytanii osunął się olbrzymi odcinek klifu. Zdarzenie miało miejsce na Wybrzeżu Jurajskim, w pobliżu miasteczka Seatown w hrabstwie Dorset. Policja prosi mieszkańców o niezbliżanie się do osuwiska.

Osunięcie się klifu w DorsetOsunięcie się klifu w DorsetŹródło: Getty Images
dsf1wtm
dsf1wtm

Na plażę i do morza runęło ok. 4-5 tys. ton piachu i skał. Wiele osób z okolicy postanowiło zobaczyć osuwisko z bliska, jednak lokalne władze przestrzegają, że zbliżanie się do klifu jest niebezpieczne.

Osunięcie się klifu w Dorset Getty Images
Osunięcie się klifu w DorsetŹródło: Getty Images

Podchodzenie do osuwiska jest niebezpieczne

Silne opady deszczu w ostatnich dniach sprawiły, że prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych osuwisk jest duże. W każdym momencie mogą oberwać się inne duże odłamki skalne. Dostęp do tego terenu został częściowo ogrodzony, a wiele ciekawskich osób i tak do niego podchodzi.

Osunięcie się klifu w Dorset Getty Images
Osunięcie się klifu w DorsetŹródło: Getty Images

"Wybrzeże Jurajskie ulega ciągłej erozji. Stworzyła ona piękną linię brzegową, którą widzimy dzisiaj, ale ważne jest, aby pamiętać, że upadki skał i osuwiska są częścią tego procesu. Prosimy, aby zachować zdrowy rozsądek i ostrożność i zawsze zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze i wiadomości o tym, jak zachować bezpieczeństwo" – czytamy na stronie Jurassic Coast Trust.

Osunięcie się klifu w Dorset Getty Images
Osunięcie się klifu w DorsetŹródło: Getty Images

Wybrzeże Jurajskie – co warto o nim wiedzieć

Wybrzeże Jurajskie to fragment północnego wybrzeża kanału La Manche i zarazem południowej linii brzegowej Anglii. Rozciąga się od miejscowości Exmouth na wschodzie hrabstwa Devon do Studland w hrabstwie Dorset. Ma długość aż 154 km i znajduje się na liście UNESCO. Można tam zobaczyć niepowtarzalne struktury geologiczne o dużym znaczeniu dla zrozumienia przeszłości naszej planety.

WIDEO: Moment osunięcia się klifu na Zakintos. Nagranie świadka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsf1wtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsf1wtm