Wielka Krokiew w Zakopanem. Słynna skocznia narciarska dostępna dla turystów
W polskiej stolicy Tatr atrakcji z pewnością nie brakuje. Jedną z nich jest duża skocznia narciarska Wielka Krokiew o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS140. Nie wszyscy turyści jednak wiedzą, że można ją podziwiać nie tylko z dołu, ale również z góry. Wspinaczka na platformę z widokiem na Zakopane, obejrzenie z bliska belki startowej czy progu skoczni, a także wizyta na trybunach i w wieży sędziowskiej zostają na długo w pamięci.
Najlepsza atmosfera na Wielkiej Krokwi panuje podczas konkursów skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata, które co roku przyciągają dziesiątki tysięcy kibiców głośno dopingujących polskich zawodników i nie tylko. Wtedy jednak nie można zobaczyć z bliska, np. belki startowej czy pomieszczeń zajmowanych przez sędziów. Te atrakcje dostępne są dla turystów poza sezonem. Warto się więc nieco pośpieszyć, by móc jeszcze w te wakacje poczuć się choć symbolicznie niczym skoczek narciarski.
Najważniejsze informacje o Wielkiej Krokwi w Zakopanem
Najsłynniejsza i największa polska skocznia narciarska Wielka Krokiew została uroczyście otwarta 22 marca 1925 roku. Zaprojektował ją inżynier Karol Stryjeński, który do 1989 roku był jej patronem. Później skocznia zaczęła nosić imię czterokrotnego olimpijczyka Stanisława Marusarza. Jako pierwszy zwyciężył tutaj zaś Stanisław Gąsienica – Sieczka, który wylądował w pierwszej serii na 30., a w drugiej na 36. metrze.
Skocznia wielokrotnie była modernizowana i zmieniała się jej infrastruktura. Po przebudowie jej punkt konstrukcyjny wynosi 125 m, wielkość 140 m, długość najazdu 98,7 m, a wysokość progu 3,13 m.
Współcześnie odbywają się tu regularnie m.in. zimowe zawody Pucharu Świata oraz letnie Grand Prix. Oficjalny rekord skoczni należy do Japończyka Yukiya Satō, który 25 stycznia 2020 roku poszybował na odległość 147 m w trakcie zawodów Pucharu Świata (PŚ) 2019/2020.
Z kolei podczas serii próbnej Pucharu Kontynentalnego (PK) 2020/2021, 13 marca 2021 roku, Norweg Benjamin Østvold wylądował na 150. metrze. Jego osiągnięcie nie jest jednak uznawane za oficjalny rekord skoczni, ponieważ zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, pod uwagę nie są brane wyniki uzyskane podczas krajowych mistrzostw, przedkonkursowych treningów, a nawet głównych konkursów Pucharu Kontynentalnego.
Zwiedzanie dużej skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem
Co ważne, Wielka Krokiew – należąca do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem – czeka nie tylko na prawdziwych sportowców, ale na wszystkich fanów skoków narciarskich.
Choć amatorzy oczywiście nie mogą z niej skakać, to zobaczą z bliska m.in. belkę startową, na której na co dzień siadają zawodnicy szykujący się do lotu oraz trybuny oblegane podczas zawodów przez tłumy kibiców. Można też nawet wejść do wieży sędziowskiej, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące not przyznawanych przez międzynarodowe jury skoczkom po oddaniu skoku.
Wizyta w tej ostatniej atrakcji to dodatkowy punkt programu zwiedzania Wielkiej Krokwi, który ma zrekompensować odwiedzającym brak możliwości skorzystania obecnie z kolei linowej (jak czytamy na stronie zakopane.cos.pl, trwa teraz jej obowiązkowy przegląd techniczny) i wysiłek włożony w pokonanie pieszego szlaku pod górkę, którego przejście zajmuje około 15 minut.
Normalny bilet wstępu na Wielką Krokiew kosztuje 15 zł, a za ulgową wejściówkę trzeba zapłacić 10 zł. Kasy biletowe są czynne w lipcu i sierpniu w godzinach 8:30 – 20:00. W pobliżu znajduje się również kompleks pięciu skoczni Średnia Krokiew.
Skocznię Wielka Krokiew można podziwiać zarówno latem podczas zwiedzania, gdy mieni się zieloną barwą igelitu, jak i zimą w trakcie konkursów w ramach Pucharu Świata, kiedy jest pokryta śniegiem. Małe porównanie można zobaczyć na naszych zdjęciach sprzed kilku lat, które zamieszczono w tym artykule.
Więcej o atrakcjach turystycznych w Zakopanem i zróżnicowanej ofercie noclegowej można poczytać na stronie Nocowanie.pl, polskiego lidera wśród portali noclegowych.