Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
wydarzenia
24-04-2018 13:38

Wielkie międzynarodowe widowisko plenerowe już w maju w Bytomiu

Projekt łączy sztukę realizacji teatralnych widowisk plenerowych z tańcem, hip hopem i rapem. Angażuje blisko 10 instytucji i festiwali teatralnych z 7 krajów UE. W programie europejskiego tourne prezentacja w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podczas European Youth Event, ale zanim do tego dojdzie – jedyna polska odsłona – w Bytomiu.

Wielkie międzynarodowe widowisko plenerowe już w maju w BytomiuŹródło: Materiały prasowe, fot: Felix Groteloh
d4enrky
d4enrky

Pierwszy etap stanowiły warsztaty teatralne organizowane przez każdą z instytucji partnerskich w swoim mieście. Warsztaty w Bytomiu odbywały się w kwietniu i maju 2016 r. Prowadzili je artyści i instruktorzy z Niemiec: Sigrun Fritsch, Luka Fritsch (Teatr PAN.OPTIKUM) i Robin Haefs (członek zespołu Rapucation), Nina Feyzi Shandi, Gitanjali Schmelcher. Program warsztatów obejmował rap, hip hop, pracę z tekstem, taniec oraz zajęcia aktorskie. Prezentacja stanowiąca rezultat spotkań została zaprezentowana w podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu TEATROMANIA 2016.

Felix Groteloh
Źródło: Felix Groteloh

Trzy, wybrane przez prowadzących, osoby z grupy warsztatowej z Polski zostały zaproszone do współtworzenia wielkiego międzynarodowego widowiska plenerowego, którego produkcja odbywała się we Freiburgu w siedzibie teatru PAN.OPTIKUM, lidera projektu. I tam też została zrealizowana premiera tego plenerowego widowiska obejmującego wielką scenografię, kilkudziesięciu uczestników ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie, przed widownią liczącą blisko 6 tys. widzów. Europejskie tourne tego plenerowego widowiska obejmuje wszystkie kraje biorące udział w projekcie. W Bytomiu zostanie zaprezentowane w maju 2018 r.

Felix Groteloh
Źródło: Felix Groteloh

Warto tutaj dodać, że premiera odbiła się szerokim echem w mediach nie tylko niemieckojęzycznych, ale ogólnoeuropejskich. Dość powiedzieć, że przedstawiciele EACEA oraz Departamentu Kultury Komisji Europejskiej, którzy byli świadkami premiery, włączyli ten projekt do prezentacji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w czerwcu 2018 r. podczas European Youth Event (EYE2018), czyli tuż po realizacji tego spektaklu w Bytomiu.

Felix Groteloh
Źródło: Felix Groteloh

Wśród wykonawców jest młodzież ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie, w tym z Polski, z Bytomia właśnie. Blisko 40 wykonawców na plenerowej, mobilnej scenie. Miejse i czas wydarzenia: bytomski rynek, 19 maja, sobota, godz: 21:30.

Felix Groteloh
Źródło: Felix Groteloh

Projekt Power of Diversity – the Crossing Lines jest współfinansowany przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa. Na jedyną polską odsłonę zapraszają Prezydent Bytomia Damian Bartyla oraz Bytomskie Centrum Kultury, organizator wydarzenia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Więcej o wydarzeniu na stronach www.becek.pl oraz www.power-of-diversity.eu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4enrky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enrky