Wilk z Kłodzka "ożył" w sieci. Ludzie przypominają starą przepowiednię

W związku z powodzią, niszczącą miasta i wsie na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, ożyła stara legenda z Kłodzka. W mediach społecznościowych aż roi się od wpisów na jej temat, choć przekaz trudno odnieść bezpośrednio do aktualnych wydarzeń.

Słynny wilk z Kłodzka - płaskorzeźba na kamienicy przy placu Grottgera.
Słynny wilk z Kłodzka - płaskorzeźba na kamienicy przy placu Grottgera.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Picasa
oprac. KASW

16.09.2024 | aktual.: 16.09.2024 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na placu Grottgera w Kłodzku stoi zabytkowa kamienica z płaskorzeźbą wilka. Z tym właśnie miejscem wiąże się pewna legenda, przez mieszkańców tego miasta i okolicy uważana za przepowiednię.

Jasnowidz spod Kłodzka

Autorem przepowiedni był tzw. Nostradamus spod Kłodzka, dla miejscowych - jasnowidz Filipek. Filipek Fediuk był przesiedleńcem ze wsi Hostów na Ukrainie. Od 1945 r. mieszkał w Starym Waliszowie na Dolnym Śląsku, niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej. Miał podobno dar przewidywania przyszłości. Ludzie przychodzili do niego po wizje i rady. Płacili mu, czym mogli - czasem pieniędzmi, czasem plonami.

Filipek był doskonale znany nie tylko w najbliższej okolicy. Potrzebujący przyjeżdżali do niego z całej Polski. Potrafił przewidzieć wydarzenia w osobistym życiu ludzi, ale też katastrofy, wypadki i klęski żywiołowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najsłynniejsza z jego przepowiedni dotyczyła jednak wspomnianego wilka z Kłodzka. Ponoć w 1975 r. Filipek siedział z innymi mieszkańcami u fryzjera i rozmawiali oni o wielkiej burzy, która przetoczyła się poprzedniej nocy nad Bystrzycą Kłodzką. Właśnie wtedy jasnowidz miał powiedzieć, że kiedy spotkają się trzy siódemki, nadejdzie wielki kataklizm i wilk w Kłodzku napije się wody z Nysy Kłodzkiej.

Tę przepowiednię przypomniano ponad 20 lat później, gdy 7 lipca 1997 r. woda w Kłodzku podniosła się tak wysoko, że podeszła aż pod płaskorzeźbę wilka. Na archiwalnych zdjęciach widać, jak wysoki był jej poziom i jak wyraźne było wówczas złudzenie, że kamienny wilk pije wodę z rzeki.

Co prawda później próbowano obalić teorię o przepowiedni i mówiono, że historyjkę tę stworzono już po powodzi, jednak starzy mieszkańcy Dolnego Śląska bronią jej zawzięcie.

Legenda powróciła

Gdy w mediach pojawiły się zdjęcia z trwającej obecnie powodzi, stara legenda o Filipku i wilku znad Nysy Kłodzkiej powróciła. Wilk znowu "napił się wody". Choć dzisiaj trudno datę powodzi powiązać w prosty sposób z dawną przepowiednią o trzech spotykających się siódemkach z nadejściem wielkiej wody. W mediach społecznościowych mnóstwo jest zdjęć i wpisów na ten temat.

Można przeczytać także komentarze: "Opowieść tę słyszałem w latach 80. jako uczeń technikum od mojego wychowawcy, który znał Filipka" - pisze jeden z internautów. Inna komentująca tak podsumowuje: "Dobrze pamiętam powódź w 97, a przepowiednia była wcześniej. Jak woda się podnosiła, wszyscy zastanawialiśmy się, czy faktycznie wilk się napije".

Pojawił się też taki komentarz: "Jest jeszcze epilog tej opowieści. Filipek męczony przez lokalnych pijaczków, powiedział: jeszcze zobaczycie, jak się spotkają trzy dwunastki to i lew się wody napije. Lew jest wmurowany nad bramą wejściową kłodzkiego ratusza".

Jedno jest pewne - opowieść o wilku z kamienicy przy Grottgera opowiadało turystom wielu przewodników, oprowadzając po zabytkowej części tego wyjątkowego miasta, jakim jest Kłodzko.

Na koniec warto napisać, co stało się z jasnowidzem spod Kłodzka. Choć jego sława była bardzo duża, do końca mieszkał bardzo skromnie w tym samym domu we wsi i ciężko pracował na roli. Wszystkie pieniądze, jakie dostawał od ludzi, oddawał podobno na kościół.

Gdy zmarł w 1992 r., został pochowany w złotych szatach i ornacie, które ofiarował na tę okoliczność miejscowy ksiądz. Jego grób znajduje się na parafialnym, niewielkim cmentarzu przy kościele w Starym Waliszowie. Do dziś odwiedza go wielu ludzi.

Źródło: Facebook, ziemiaklodzka.love

Źródło artykułu:WP Turystyka
ludziekłodzkolegenda
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (159)
Zobacz także