Trwa ładowanie...
d35s6g8

Władysławowo

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Północna Polska, województwo pomorskie, w Zatoce Puckiej nad Morzem Bałtyckim, 66 kilometrów od Trójmiasta, niedaleko Helu

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Władysławowo jest najbardziej wysuniętą na północ polską miejscowością. Niedaleko stąd do Trójmiasta, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Słowińskiego Parku Narodowego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy na Hel.

To właśnie we Władysławowie Zbigniew Wodecki po raz pierwszy zobaczył polskie morze. Stąd pochodzi pierwszy punkowy zespół, który pokazał się w Jarocinie. W każdy letni czwartek od prawie 45 lat w kościele we Władysławowie odbywają się koncerty organowe.

Władysławowo - pogoda

Nad polskim morzem panuje klimat umiarkowanie zimny, z dość niskimi średnimi rocznymi temperaturami i dużą ilością opadów. We Władysławowie najczęściej i najwięcej pada od czerwca do października, najmniej od początku roku do maja. Najcieplejsze są lipiec i sierpień ze średnimi dobowymi temperaturami dochodzącymi do 18°C.

Latem we Władysławowie zdarzają się kilkutygodniowe okresy wspaniałej, słonecznej pogody, sprzyjającej plażowiczom, uwielbiającym wylegiwać się na piaszczystym wybrzeżu Władysławowa.

Władysławowo – nocleg

W trakcie pobytu we Władysławowie koniecznie trzeba udać się na spacer po porcie rybackim z molem - starym falochronem oraz nadmorskim bulwarem, zobaczyć Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i Rezerwat Przyrody „Dolina Chłapowska”. A gdzie nocować we Władysławowie?

  • Władysławowo – domki letniskowe są tutaj bardzo zróżnicowane: od standardowych, niewielkich, przylegających do siebie aż po komfortowe domki wolnostojące. Przestronne domki dla 6 osób można znaleźć w sezonie letnim już za 250 złotych za dobę. Od jesieni ceny spadają.
  • Władysławowo – hotele i wille są nieodłącznym elementem krajobrazu Władysławowa. Już za 220 złotych da się znaleźć komfortowy pokój na dobę na dwóch osób ze śniadaniem, za 380 złotych natomiast spore studio dla czteroosobowej rodziny.
  • Władysławowo – apartamenty niedaleko morza to wygodna lokalizacja wakacyjna dla całej rodziny. Szczególnie atrakcyjna jest własna kuchnia, dzięki której można naprawdę sporo oszczędzić, przygotowując posiłki dla kilku osób. 300 złotych za dobę to minimalny wydatek, jaki musimy ponieść od czerwca do września.
  • Władysławowo – pokoje w domach właścicieli są najtańszą opcją noclegu w mieście w sezonie turystycznym. Za typową dwójkę z łazienką do podziału na korytarzu zapłacimy nawet jedyne 50 złotych za dobę.

Władysławowo – atrakcje i plaże

Władysławowo to dla turystów przede wszystkim szerokie, czyste plaże z drobnoziarnistym białym piaskiem i łącznie pięcioma kąpieliskami. Dobrze rozwinięta infrastruktura i atrakcje sprawiają, że Władysławowo jest jednym z najpopularniejszych kurortów na terenie naszego kraju.

Co warto zobaczyć we Władysławowie?

  • Dom Rybaka z lat 50-tych XX wieku, zwany popielówką, od nazwiska jego pomysłodawcy, Ministra Żeglugi Mieczysława Popiela. Mieści Wieżę Widokową, prywatne Muzeum Motyli, Muzeum Iluzji z wystawą interaktywną Magiczny Zawrót Głowy (czynna latem od 9. do 21., bilety po 10 i 9 złotych), a także Urząd Miasta. To największa budowla socrealistyczna na Pojezierzu Kaszubskim, wzniesiona za ponad 20 milionów złotych jako hotel dla rybaków z częścią leczniczą. Pełniła także funkcję nawigacyjną dla statków na morzu.
  • Wieżę Widokową, którą będąc w mieście po prostu trzeba zobaczyć. Obiekt czynny jest codziennie, od 9. (w lipcu i sierpniu) lub 10. do 16., 17. bądź 18., a latem nawet do 21. Wejście na oba tarasy widokowe we Władysławowie (45 i 63 metry wysokości n.p.m.) kosztuje 15 i 12 złotych. W budynku znajduje się unikalny sklepik z kaszubskimi pamiątkami, wyrobami ludowymi, rękodziełem, dukatami, nalewkami.
  • Muzeum Motyli, działające od 2000 roku, gromadzące okazałą kolekcję także rzadkich okazów, założoną w 1937 roku. Prywatny zbiór rodziny Falkiewiczów to przeszło 5000 motyli, a także innych owadów. Rekordziści zostali nabici na szpilkę już w 1906 roku.
  • Hallerówkę przy ulicy Morskiej 6, pochodzący z 1922 roku drewniany dom, który służył generałowi za domek letniskowy we Władysławowie. Towarzystwo Przyjaciół Hallera urządziło w środku wystawę z bogatym zbiorem map, zdjęć i dokumentów powiązanych z generałem.
  • Muzeum Przyrodnicze, tuz obok Hallerówki, z fauną i florą z terenu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
  • Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo, na którego terenie znajdziemy promenadę, Aleję Gwiazd Sportu oraz Odwrócony domek. Na Alei, pełniącej funkcję deptaka, upamiętnia się zasłużonych sportowców i trenerów polskich, m.in. Szewińską, Wagnera, Deynę, Korzeniowskiego. Domek, postawiony na dachu jest atrakcją przyciągającą szczególnie rodziny z dziećmi.
  • Ocean Park, wyjątkowe oceanarium z żywymi rekinami, rybami tropikalnymi, makietami wielorybów oraz orek naturalnych rozmiarów, wodospadem, kinem 7D, wystawami rzeźbionych ryb, wioską rybacką, interaktywnymi zabawkami i mini plażą. Atrakcja otwarta jest w letnie weekendy aż do 21. Normalne bilety wstępu kosztują 27 złotych, ulgowe (3-18 lat) 21 złotych.
  • Lunapark Sowiński, z młynem widokowym oraz gokartami.
  • Rezerwat Przyrody Słone Łąki z halofitami, roślinami, które doskonale rozwijają się na zasolonym morską wodą podłożu.

Władysławowo – lokalne potrawy

We Władysławowie znajdziemy zarówno restauracje, specjalizujące się w daniach kuchni europejskiej, bary mleczne, gospody z typowo polskimi potrawami, jak i smażalnie, gdzie można delektować się złowionymi kilka godzin wcześniej świeżymi przysmakami. Najlepiej kieruj swoje kroki do tych miejsc, gdzie na co dzień chodzą mieszkańcy. Co zjeść i wypić we Władysławowie?

  • Gofry – nigdzie indziej nie smakują tak, jak nad polskim morzem.
  • Rybę z frytkami z nadmorskiej smażalni. Dodatki nie będą potrzebne.
Władysławowo
Przykładowe ceny

- Gofr: 7-13 zł;
- deser lodowy: od 10 zł;
- zapiekanka: 10 zł;
- duży kebab: 15 zł;
- ryba z frytkami: od 25 zł (najtańsza jest importowana panga).

Komunikacja

Taksówki; kolej; znajduje się tu również prywatne lądowisko

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 472 km, około 4,5 h jazdy; od Krakowa: 640 km, około 6 h 20 minut jazdy; od Wrocławia: 609 km, około 5 h 40 min jazdy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35s6g8
d35s6g8
d35s6g8
d35s6g8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj