Trwa ładowanie...
arbuzowy śnieg

Włoski lodowiec zmienił kolor na różowy. "Arbuzowy śnieg"

Lodowiec Presena we włoskich Alpach zmienił częściowo kolor na różowy. Stało się to – jak mówią badacze - za sprawą glonów, które przyśpieszają proces topnienia lodowca. Te same rośliny występują m.in. na Grenlandii.

Share
Arbuzowy śnieg. Zdjęcie poglądowe
Arbuzowy śnieg. Zdjęcie poglądoweŹródło: Getty Images
diiydjs

Włosi badają tajemnicę różowego śniegu, jednak najprawdopodobniej efekt wywołały glony, które niestety przyspieszają skutki zmian klimatu.

Naukowcy są zaniepokojeni

Zwykle śnieg odbija ponad 80 proc. promieniowania słonecznego. Kiedy jednak pojawiają się na nim glony - ciemnieje, dzięki czemu pochłania ciepło i szybciej topnieje. To z kolei sprawia, że rośliny mają idealne warunki do rozwoju – dostęp do wody i powietrza.

Im więcej glonów, tym lodowiec topnieje szybciej. Przy okazji wydziela się czerwony barwnik, który odpowiada za zmianę koloru śniegu na różowy. Efekt ten jest nazywany "arbuzowym śniegiem".

- Glony nie są niebezpieczne same w sobie, jest to naturalne zjawisko, które występuje w okresie wiosennym i letnim na średnich szerokościach geograficznych, ale także na biegunach - tłumaczy Biago Di Mauro z Włoskiej Krajowej Rady ds. Badań.

diiydjs

Mimo wszystko naukowcy wciąż spierają się, skąd glony wzięły na lodowcu we Włoszech, ale Di Mauro informuje, że to ta sama roślina, która została znaleziona na Grenlandii - Ancylonema nordenskioeldii. Także tam jest odpowiedzialna za powstawanie Ciemnych Stref, w których topnieje lód.

Źródło: CNN, Wprost, Gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
diiydjs

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diiydjs
diiydjs