Trwa ładowanie...

Wybuch wulkanu Nyiragongo w Kongo. Setki spalonych domów i ofiary śmiertelne

Ponad 500 domów zostało zniszczonych przez lawę w wyniku wybuchu wulkanu Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga. Choć oficjalne statystyki mówią o 15 ofiarach, według UNICEF-u może ich być znacznie więcej – zaginęło co najmniej 170 dzieci.

Wulkan NyiragongoWulkan NyiragongoŹródło: Getty Images
d17xc6i
d17xc6i

Erupcja wulkanu, która nastąpiła w Demokratycznej Republice Konga (DRK) w sobotę wieczorem, wywołała panikę wśród setek tysięcy mieszkańców. Jak informuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, 5 tys. z nich – głównie z liczącego 2 mln osób miasta Goma, w pobliżu którego znajduje się Nyiragongo – zdecydowało się na ucieczkę przez pobliską granicę do Rwandy. Zrobili to mimo braku na tamtą chwilę oficjalnego ostrzeżenia. 25 tys. osób szukało schronienia na północnym zachodzie, w Sake.

Miejscowe służby zapewniają, że zorganizują uciekinierom miejsca do spania w szkołach i kościołach. - Strach nas sparaliżował. Wszyscy się boją. Naprawdę nie wiemy, co robić – mówił agencji Associated Press mieszkaniec Goma Zacharie Paluku.

Wulkan Nyiragongo – lawa dotarła do lotniska

Jeszcze zanim doszło do erupcji, zaobserwowano, że na wulkanie pojawiło się nowe pęknięcie. To właśnie z niego spłynęły później ze zbocza strumienie lawy, które dotarły do lotniska w mieście Goma. Nastąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej, a jedna autostrad łącząca Gomę z Beni została zniszczona przez żywioł.

d17xc6i

Władze zaleciły mieszkańcom zachowanie spokoju i słuchanie poleceń służb ratowniczych. Na lokalnych włodarzy i polityków spadła fala krytyki, że w rzeczywistości nie ma dobrze opracowanych planów na wypadek wybuchu wulkanu i działania są prowadzone chaotycznie. Mimo że podano do wiadomości, że zginęło ok. 15 osób, ofiar może być znacznie więcej. UNICEF informuje o co najmniej 170 zaginionych dzieciach.

Nyiragongo - jego aktywność nie była odpowiednio monitorowana

Góra Nyiragongo jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Jak przekazuje Polska Times, istniały obawy, że jego aktywność nie była odpowiednio monitorowana przez Obserwatorium Wulkanów Goma, ponieważ Bank Światowy obciął fundusze w związku z zarzutami korupcyjnymi pod adresem miejscowych władz. W raporcie z 10 maja obserwatorium ostrzegło, że aktywność Nyiragongo znacznie wzrosła w ostatnim czasie.

Po raz ostatni jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, położony dziesięć kilometrów od Gomy, wybuchł w 2002 r. Zginęło wtedy 250 osób, a 120 tys. straciło dach nad głową.

d17xc6i

Źródło: AP, PAP, Polska Times

WIDEO: Wycieczki do wybuchającego wulkanu. Niezwykłe nagrania erupcji na Islandii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17xc6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17xc6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj