Wyjątkowe miasteczko w Hiszpanii. Ludzie nadal mieszkają tam w jaskiniach
Czasy, gdy ludzie zamieszkiwali jaskinie należą już do przeszłości. W Europie jest jednak miejsce, w którym ta tradycja przetrwała do dziś. W niewielkim miasteczku Guadix, na terenie prowincji Granada, istnieje barrio de cuevas, czyli osiedle jaskiń.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Kto w dzieciństwie nie oglądał przygód sympatycznych Flinstonów? Właśnie potyczki Freda i spółki stanęły mi przed oczami, gdy po raz pierwszy usłyszałam o Guadix, niewielkim mieście, zwanym również miastem troglodytów. Ponieważ i tak planowałam odwiedzić Granadę, zdecydowałam się, że zajrzę również do pobliskiego Guadix. Tuż po przyjeździe moim oczom ukazały się charakterystyczne ochrowe skały, a pośród nich małe domki, z wystającymi białymi kominami.
Skalne domy powstały w czasach walk chrześcijańsko - arabskich
Historia Guadix sięga odległych czasów, jeszcze przed narodzinami Chrystusa. Natomiast samo powstanie barrio de cuevas to koniec XV wieku i okres rekonkwisty. Po odbiciu przez Królów Katolickich Granady z rąk Maurów, zamieszkująca te obszary ludność arabska została wygnana. Jednak wielu mieszkańców nie chciało opuścić swych domów i schroniło się w pobliskich górach. Ci, którzy zdecydowali się przyjąć chrzest i pozostać, osiedlili się w jaskiniach, a dokładnie w prowizorycznie wydrążonych w skale domach. Choć na przestrzeni lat wiele z nich podupadło, szacuje się, że dziś ponad 1,5 tys. jaskiń jest nadal zamieszkałych.
Bario de cuevas. Tak żyją współcześni jaskiniowcy
Pomimo fascynującej historii, położone nieco na uboczu miasta barrio de cuevas to mało turystyczny obszar. Próżno szukać tutaj tłumów. Przechadzając się jego uliczkami, kątem oka dostrzegłam jedynie bawiące się beztrosko dzieci. Tuż obok głównego placu, niedaleko kościoła, znajduje się Centro de Interpretación Cuevas de Guadix. Jest to niewielkie muzeum, w którym można bliżej poznać historię osiedla. Niestety, w dniu, w którym odwiedziłam Guadix, muzeum było zamknięte.
Barrio de cuevas można z łatwością obejrzeć zza szyb samochodu, jednak warto też wybrać się tu na krótki spacer. W okolicy jest kilka charakterystycznych punktów widokowych, z których rozpościera się piękny widok na całą okolicę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkielet sprzed 700 lat. Niesamowite odkrycie w pałacu Alkazar w Hiszpanii
A jak mieszka się w jaskiniach? Okazuje się, że wbrew pozorom całkiem wygodnie, w innym wypadku skalne domy nie miałyby szansy przetrwać aż do dzisiaj. Wewnątrz przez cały rok utrzymuje się stała temperatura około 18-20 st. C., co szczególnie w okresie upałów, które nawiedzają południową część Hiszpanii, jest zaletą. Porośnięte trawą dachy to z kolei solidna ochrona przed wiatrem i padającym deszczem.
A jak wygląda wnętrze skalnych domów? Bardzo łatwo można się o tym przekonać. Już po kilku minutach spaceru, do środka zaprosił mnie jeden z mieszkańców, który chętnie pokazał mi wnętrze swego domu. W oczy od razu rzuciły się idealnie białe ściany. W środku jest skromnie, ale przyjemnie. Nie jest też wcale ciasno, czego zupełnie się nie spodziewałam. Jeśli ktoś ma ochotę spędzić noc w skalnym domu w Guadix, to ma do wyboru przynajmniej kilka takich miejsc, które zostały przerobione na obiekty gościnne typu airbnb.
Przez lata krajobraz Guadix fascynował filmowców
Ale osiedle jaskiń, to niejedyne z czego słynie Guadix. Niesamowite ukształtowanie terenu wokół miasta sprawiło, że stało się tłem wielu produkcji filmowych, o czym w dalszym ciągu przypomina charakterystyczne krzesło reżyserskie ustawione na samym szczycie jednego z punktów widokowych. Pierwszy film w Guadix nakręcono już w 1924 roku, a przez kolejne lata powstały tu takie hity, jak "Dobry, zły i brzydki", " Indiana Jones" czy "Starcie tytanów". Polskich fanów kina z pewnością zainteresuje fakt, że właśnie w Guadix nakręcono kilka scen do filmu "Karol, człowiek, który został papieżem".
Guadix. Jak dojechać?
Do Guadix najłatwiej dotrzeć z oddalonej o ok. 60 km Granady lub z Malagi, do której dolecimy z co najmniej kilku miast w Polsce. Loty do drugiego co do wielkości miasta Andaluzji oferują m.in. tanie linie lotnicze Raynair i Wizzair. Ceny biletów rozpoczynają się już od 209 zł w jedną stronę.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.