Wyjątkowe odkrycie w Brazylii. Może mieć nawet dwa tysiące lat
Amazonia mierzy się z największą suszą od ponad wieku. Rekordowo niski poziom wód odsłonił starożytne formacje skalne, na których znajdują się niezwykle cenne znaleziska sprzed wielu wieków.
Ryciny z wyrzeźbionymi twarzami odkryto w okolicy Manaus, największego miasta Amazonii, a dokładniej nieopodal miejsca, w którym łączą się rzeki Solimoes oraz Rio Negro. Poziom tej ostatniej w ubiegłym tygodniu spadł do rekordowej wartości 13,59 m.
Odnalezione ryciny przedstawiają wizerunki ludzi
Większość odnalezionych rycin naskalnych przedstawia ludzkie twarze. Część z nich ma kształt prostokątny, niektóre są owalne, uśmiechnięte, a inne smutne. Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali je podczas suszy w 2010 r. Ich wiek szacuje się na ok. dwa tysiące lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". W tym kraju poczujesz się jak w filmie. "Życie tutaj ma soundtrack"
Jaime de Santana Oliveira z brazylijskiego Instytutu Dziedzictwa Historycznego (IPHAN) przekazał, że to stanowisko archeologiczne ma wyjątkowe znaczenie. - To miejsce wyraża emocje, uczucia i mimo, że jest wyrytym zapisem skalnym, to ma coś wspólnego ze współczesnymi dziełami sztuki - wyjaśnił.
Zdaniem Beatriz Carneiro, innej badaczki z IPHAN, miejsce, w którym znaleziono rzeźby, ma nieocenioną wartość w zrozumieniu ludzi, którzy jako pierwsi zamieszkiwali tamten teren.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Największa od lat susza w Amazonii
Tak źle w brazylijskiej Amazonii nie było od lat. Susza zagraża życiu setek tysięcy mieszkańców i rujnuje ekosystem dżungli. W niektórych obszarach stanu Amazonas, w którym leży miasto Manaus, odnotowano najmniejszą od ponad czterech dekad sumę opadów w okresie od lipca do września.