Trwa ładowanie...

Wyjątkowe odkrycie w Warszawie. Wszystko dzięki pracom budowlanym

W stolicy trwa budowa tramwaju do Wilanowa. Pracownicy podczas prac dokonali ciekawego odkrycia. Jak informuje rzecznik Tramwajów Warszawskich, Maciej Dutkiewicz, natknęli się oni na szczątki murów dawnej zajezdni "Mokotów", która była ważnym elementem transportu miejskiego w Warszawie w XIX i XX wieku.

Tramwaj na ulicy Puławskiej w Warszawie - zdjęcie ilustracyjneTramwaj na ulicy Puławskiej w Warszawie - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock, fot: Konrad Zelazowski
d2x19nk
d2x19nk

Zajezdnia została zbudowana w 1881 roku przy ulicy Puławskiej 13/15 do obsługi tramwajów konnych belgijskiej spółki Société Générale de Tramways Varsoviens.

Wyjątkowe odkrycie w Warszawie

- Tramwaje powstały jako prywatna, koncesjonowana inwestycja. Wraz z elektryfikacją sieci tramwajowej w 1908 roku, zajezdnię tę rozbudowano, a w 1916 roku jej teren został włączony do obrębu stolicy - przekazał Maciej Dutkiewicz.

Wyjaśnił, że II wojna światowa spowodowała poważne szkody w budynku zajezdni, ale został on częściowo odbudowany już w 1945 roku - uprzątnięto małą halę zajezdni oraz przekuto tory na nowy rozstaw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jak wygląda życie na Malcie? "Najtrudniejsze było pierwsze lato”

- Biuro Odbudowy Stolicy zdecydowało również o wyburzeniu ocalałego frontu dużej hali postojowej oraz o zasypaniu kanałów przeglądowych. Wokół dawnego torowiska poprowadzono jezdnię ulicy Goworka, a teren na południe od zajezdni został przeznaczony na budowę nowych obiektów - dodał Dutkiewicz.

d2x19nk

Wyjaśnił, że w sierpniu 1955 r. rozpoczął się proces stopniowej przeprowadzki zajezdni, który zwieńczono oficjalnym otwarciem dwa miesiące później. Dawna zajezdnia była likwidowana etapami, między innymi przez wyburzenie małej hali.

Od 1966 roku na terenie dawnej zajezdni "Mokotów" znajduje się Puławska Financial Center.

Dutkiewicz podkreślił, że najprawdopodobniej odkryto fragment starej hali "konnej" lub budynku administracyjnego.

d2x19nk

Niezwykłe odkrycie w Gdańsku

W marcu br. informowaliśmy, że wyjątkowego odkrycia dokonano również w Gdańsku. Podczas prac odkryto kamień wodny z wyrytą datą 1651. To najstarszy kamień tego typu, który udało się odnaleźć w stolicy województwa pomorskiego. Eksponat zostanie umieszczony na wystawie, która powstanie wewnątrz budynku po zakończonym remoncie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x19nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x19nk