Wyjątkowy widok na niebie nad Polską. Mało kto wie, jak nazywa się to zjawisko
Na profilu "Lubuscy Łowcy Burz" na Facebooku pojawiły się zdjęcia wyjątkowych chmur. Zostały one uchwycone w powiecie międzyrzeckim w województwie lubuskim. "Kształtem przypominają lecącego ptaka" - dodają twórcy profilu.
Przyroda potrafi zaskakiwać. Przekonali się o tym szczęściarze, którzy we wtorek 30 stycznia znajdowali się w okolicach powiatu międzyrzeckiego w województwie lubuskim. Tam bowiem chmury odegrały na niebie wyjątkowy spektakl. To, co się zadziało, przypomina dziurę w niebie, z której wystaje coś w rodzaju ciemnego leja.
Łowcy burz wyjaśnili w opublikowanym poście, że nietypowo uformowane chmury to tzw. cavum, czyli chmura w chmurze, dawniej potocznie zwana dziurkaczem. Jest to otwór w chmurach, który, w zależności od kąta obserwacji, ma kolisty lub owalny kształt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Jak powstaje Cavum, czyli tzw. dziurkacz?
Cavum powstaje w sytuacji kiedy obłoki chmur Altocumulus lub Cirrocumylus są bardzo wychłodzone i osiągają temperaturę ok. -30 st. C, a przy tym kropelki wody są silknie przechłodzone. Do powstania tego zjawiska dochodzi, gdy w atmosferze nie ma gwałtownych ruchów powietrza i jąder kondensacji, na których kropelki mogłyby osiąść i zamarznąć.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"Z powodu zmniejszającej się pary wodnej w otoczeniu (kropelki wody tworzące chmurę parują a kryształki dalej rosną ich kosztem, aż są na tyle duże, że zaczynają opadać) pojawia się 'wyczyszczony' z kropel obszar i zazwyczaj 'kłaczek' niedocierającego do powierzchni ziemi opadu – virga" - czytamy na stronie dobrapogoda24.pl.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Dziura w niebie przypomina lecącego ptaka
"Kształtem przypominają lecącego ptaka" - dodają twórcy profilu, publikując na Facebooku zdjęcia nietypowych chmur.
Czytaj także: Zostawił dziecko na pokładzie. "Zapomniało mu się"
"Latające widmo"; "Feniks"; "Helikopter" - komentują internauci. "Mój syn stwierdził rano, że to dziura w niebie i coś przez nią ucieka" - czytamy. Pod opublikowanym postem pojawiło się również mnóstwo zdjęć chmur, nadesłanych przez czytelników.