Trwa ładowanie...

Wypoczynek na Lubelszczyźnie. Ciche zakątki i kawał historii

Lubelszczyzna to jeden z najstarszych regionów w Polsce. Prawdopodobnie najbardziej kojarzy się z Lublinem, Kazimierzem Dolnym i Zamościem. Jednak to nie wszystko. Region ten stoi również wiejskimi zakątkami, w których kontakt z naturą jest na wyciągnięcie ręki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wypoczynek na Lubelszczyźnie. Ciche zakątki i kawał historiiŹródło: Shutterstock.com, fot: Michal Ludwiczak
d1k298g
d1k298g

Lubelszczyzna znajduje się w tzw. ścianie wschodniej Polski, a konkretniej na terenach Niziny Południowopodlaskiej, Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Polesia Zachodniego, Polesia Wołyńskiego, Kotliny Sandomierskiej. Tak zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że jest rejonem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Prócz zapierających dech w piersiach zabytków, rozsianych po największych miastach tego regionu, znajdziemy też rozległe parki, zalewy, jeziora oraz lasy, ulokowane w obrębie parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz parków krajobrazowych, np. Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego, Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego czy Roztoczański Park Narodowy.

Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów – trójkąt turystyczny warty zobaczenia

Te trzy miejscowości – wraz z Lublinem i Zamościem – są niewątpliwe perłami Lubelszczyzny. Kazimierz Dolny, położony zaraz przy Wiśle, to nie tylko miasto pełne historii i zabytków ( znajdują się tam np. Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, Kamienice Przybyłów, Synagoga w Kazimierzu Dolnym) ale też ośrodek kultury (znany w całej Polsce Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" czy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i Targi Sztuki Ludowej).

Nałęczów z kolei to piękny i bardzo cichy ośrodek uzdrowiskowy z sześcioma sanatoriami i z mnóstwem szlaków turystycznych, zabytkowych willi oraz placówek muzealnych. Jako jedyny w Polsce stawia na leczenie i rehabilitację osób ze schorzeniami kardiologicznymi.

W Puławach, prócz ośrodków przemysłowych i instytucji naukowych, znajdziemy też zabytkowy Pałac Czartoryskich, Świątynię Sybilli, Dom Gotycki czy Kościół katolicki pw. św. Józefa.

Lubelszczyzna – tu mieszkali najsławniejsi

Tereny Lubelszczyzny są nierozerwalnie związane ze sławnymi polskimi postaciami historycznymi. Na plan pierwszy wysuwa się Jan III Sobieski. Śladów jego bytności możemy doszukiwać się w wielu miejscowościach rozsianych po całym regionie. Bazar, Pilaszkowice, Zawieprzyce, Gorzków, Hrubieszów, Kozłówka czy Bełżyce to tylko niektóre z nich. Pamięć o Janie III Sobieskim i jego działalności w tymże rejonie wciąż jest kultywowana dzięki różnym inicjatywom turystycznym. Warto wspomnieć tu o Szlaku Jana III Sobieskiego, który biegnie przez kilka gmin wiejskich i który pozwala poznać fragment Lubelszczyzny właśnie z historycznej perspektywy.

Ze stolicą Lubelszczyzny związanych jest również mnóstwo znanych artystów, np. Wincenty Pol, Józef Czechowicz, Bolesław Prus, Bohdan Łazuka, Julia Hartwig, Henryk Wieniawski czy Zbigniew Hołdys.

pałac w Kozłówce Pixabay.com
pałac w Kozłówce Źródło: Pixabay.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1k298g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k298g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj