Trwa ładowanie...

Wyspa jak z innej planety. "Zainteresowanie zdecydowanie wzrosło"

Dziewicze plaże, bajkowe laguny, wpadające do oceanu wydmy i jedyne w swoim rodzaju gatunki roślin. Wszystko to oferuje przyjezdnym Sokotra, jedna z najrzadziej odwiedzanych wysp na świecie. I choć cena wycieczki może wydawać się kosmiczna, to chętnych nie brakuje.

Smocze drzewa są symbolem SokotrySmocze drzewa są symbolem SokotryŹródło: Getty Images, fot: DavorLovincic
doeg6vf
doeg6vf

Sokotra to największa wyspa należącego do Jemenu archipelagu o tej samej nazwie. Jest położona na Oceanie Indyjskim, w odległości ok. 240 km od somalijskiego przylądka Gees Gwardafuy i 380 km od Półwyspu Arabskiego.

Choć należy do Jemenu, geograficznie Sokotra zaliczana jest do Afryki, od której to oderwała się najprawdopodobniej kilka milionów lat wcześniej. Właśnie to położenie z dala od lądu sprawia, że krajobraz Sokotry jest unikalny, a występująca tam flora i fauna to w znacznej mierze gatunki endemiczne, które można spotkać wyłącznie tam.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Dziewiczy krajobraz przyciąga odkrywców

Chociaż nieduża pod względem powierzchni, Sokotra może poszczycić się prawdziwie urozmaiconym krajobrazem, którego częścią są m.in. przepiękne plaże Archer, Delisha, Shoab i Qalansiyah, wyjątkowe systemy jaskiń Hoq i Dogub, górski płaskowyż Rezerwatu Homhil, czy płaskowyż Diksam, który porasta jedyny na wyspie las niezwykłych dracen.

doeg6vf

Sokotra to także, bajeczne laguny jeziorka, kaniony i spektakularne wydmy. Planując wyprawę, trzeba natomiast zapomnieć o luksusie, bowiem wyspa nie posiada rozwiniętej bazy hotelowej, a większość noclegów na trasie odbywa się w namiotach rozstawionych na plaży lub na wydmach.

Co ciekawe, taki sposób podróżowania przyciąga na Sokotrę co raz więcej turystów, którzy zdecydowanie chętniej poruszają się po nieodkrytych i nieoczywistych ścieżkach.

Wyjątkowa roślinność przyciąga turystów na Sokotrę Adobe Stock
Wyjątkowa roślinność przyciąga turystów na SokotręŹródło: Adobe Stock

Sokotra słynie z nietypowych gatunków roślin

Smocze drzewa, drzewa ogórkowe, drzewa kadzidłowe i róże pustyni to nie nazwy baśniowych roślin, ale gatunki endemiczne, które można spotkać wyłącznie na Sokotrze.

doeg6vf

Draacaena cinnabari, bardziej znana jako smocze drzewo (lub smokowiec) to nieodłączny element krajobrazu wyspy i roślina chyba najczęściej kojarzona z Sokotrą. Jej charakterystyczna, rozłożysta korona kształtem przypomina kapelusz grzyba lub parasol, zaś sama nazwa pochodzi od żywicy w kolorze czerwonym, którą wydziela, a którą potocznie określa się mianem "smoczej krwi". Nie mniej znane niż smocze drzewa są drzewa ogórkowe, zwane także butelkowymi, które choć kształtem pnia przypominają baobab, są tak naprawdę dość blisko spokrewnione z dynią.

Źródło: DavorLovincic, Getty Images
Plaża Shouab

Na wyspie można również spotkać drzewa kadzidłowe, których żywica poprzez swój aromatyczny zapach i właściwości lecznicze rozsławiła Sokotrę na świecie.

doeg6vf

Wyspa, która oparła się masowej turystyce

Sokotra to bez wątpienia jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Ze względu na unikalną bioróżnorodność, w 2008 r. wyspa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomimo tego szacuje się, że rocznie na Sokotrę dociera jedynie kilka tysięcy przyjezdnych. Jednym z powodów dla których wyspa tak skutecznie opiera się masowej turystyce jest fakt, że nie można tutaj przyjechać na własną rękę. Aby zwiedzić Sokotrę, trzeba więc wybrać się na zorganizowaną wycieczkę. W Polsce organizuje je kilka biur, m.in. Prestige Tours, Tuk Tuk Tours czy Torre.

– Zainteresowanie turystów wyjazdami na Sokotrę w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosło – zdradza w rozmowie z WP Turystyka Anna, przedstawicielka biura Torre, które specjalizujące się w organizacji wycieczek w miejsca mało oczywiste i trudno dostępne.

W tym sezonie polskie grupy wyruszą na Sokotrę kilka razy. Turyści podkreślają, że przyciąga ich hasło "najbardziej tajemnicza wyspa świata" lub "wyspa z innej planety". – Na pewno wyjątkowość Sokotry tkwi w jej niesamowitym krajobrazie, endemicznej przyrodzie oraz ciszy i spokoju, który oferuje – wyjaśnia Anna i tłumaczy, że trwająca w Jemenie wojna na długie lata wykluczyła Sokotrę z kręgu zainteresowań turystów, choć na jej terenie nigdy nie były prowadzone działania wojenne. Obecnie ta sytuacja bardzo się zmieniła i Sokotra fascynuje coraz więcej osób, szczególnie takich, które poszukują unikatowych, "niezadeptanych" kierunków.

doeg6vf

Podroż na Sokotrę informacje praktyczne

Co ważne, wyjazd na Sokotrę to spory wydatek. Ceny wycieczek na obecny sezon są zróżnicowane - w zależności od organizatora.

Żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich lotów z Polski do Jemenu. Biura podróży oferują więc dwie opcje. Pierwsza to taka, w której cena wycieczki z przelotem z Abu Dhabi na Sokotrę to koszt o ok. 12 tys. zł. Ale loty z Polski trzeba wykupić osobno. Do tego też należy doliczyć koszt uzyskania wizy jemeńskiej (ok. 680zł). Są też biura, które w cenę nie wliczają żadnych lotów. Wówczas za wycieczkę na wyspę trzeba zapłacić ok. 7,5 tys. zł. W cenie wszystkich wycieczek są oczywiście noclegi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj