Wyspy Kanaryjskie - co musisz o nich wiedzieć
Na archipelag Wysp Kanaryjskich składa się siedem niezwykłych wysp pochodzenia wulkanicznego, z których każda jest unikatowa. Wyjątkowy klimat sprawia, że są atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia o każdej porze roku.
Do powstania siedmiu wysp przyczyniło się kilka milionów lat aktywności wulkanicznej. Archipelag, zbudowany ze skał magmowych i wylewnych, charakteryzuje się wyjątkowymi górzystymi krajobrazami, w dużej części pokrytymi jałowymi polami lawowymi i świeżym pyłem wulkanicznym. Doskonałym przykładem geologicznej historii jest tajemniczy krajobraz Timanfaya na Lanzarote, gdzie warto wybrać się na spacer, żeby podziwiać działanie potężnych sił natury. Równie zachwycające ślady aktywności wulkanicznej można zaobserwować w rejonie Kaldera de Tejeda, gdzie żywioł ukształtował strzeliste szczyty i głębokie doliny.
Kulinarny wulkan
Wyspy stanowią imponujące świadectwo aktywności wulkanicznej. Ten naturalny skarb wykorzystuje np. jedna z restauracji na Lanzarote, która przygotowuje dania nad paleniskiem, wykorzystując ciepło pochodzące z uśpionego wulkanu. Będąc na tej, najbardziej wysuniętej na wschód wyspie archipelagu, warto również spróbować jedynego w swym rodzaju wina z winogron uprawianych na wulkanicznej lawie (winnica na zdjęciu).
Co ciekawe, mieszkańcy Wysp Kanaryjskich zbierają wodę opadową, wykorzystując ją zarówno do picia, jak też w kuchni. Woda zdatna do spożycia nazywana jest agua de niebla, a pozyskuje się ją ze specjalnych zbiorników umieszczonych na wysokości 1600 m.
Jaskinie kanaryjskie
Pod powierzchnią wysp znajdują się głębokie i długie na dziesiątki kilometrów jaskinie, będące siedliskiem wielu gatunków zwierząt, które dopasowały się całkowicie do panujących tam ciemności. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należą: Jameos del Agua i Cueva de los Verdes na Lanzarote. Warto również odwiedzić zachwycającą jaskinię Cueva del Llano na Fuerteventurze, która powstała ok. 800 tysięcy lat temu. Można tam m.in. zaobserwować skamienieliny wymarłych gatunków zwierząt, które zamieszkiwały jaskinię.
Gomera i język gwizdów
Mieszkańcy wyspy Gomera stworzyli unikatowy sposób komunikacji nazywany silbo gomero, czyli językiem gwizdów. Zrodził się z potrzeby porozumiewania się na duże odległości w trudno dostępnych górskich dolinach i jarach. Krajobraz wyspy charakteryzują duże różnice w wysokościach i przemieszczanie się do nawet pobliskiego miasteczka jest bardzo utrudnione, dlatego mieszkańcy La Gomera zaczęli nawoływać się gwizdaniem. W ich języku brzmienie słów jest naśladowane za pomocą gwizdanych dźwięków o różnej wysokości, które początkowo miały ostrzegać przed niebezpieczeństwem lub zwracać czyjąś uwagę. Na przestrzeni wieków ten sposób komunikacji stał się niezwykle rozwinięty, umożliwiając swobodne porozumiewanie się. W latach 90. władze Gomery wprowadziły naukę tego języka do szkół jako przedmiot obowiązkowy, aby uchronić go od zapomnienia.
Najczystsze niebo w Europie
Na Wyspach Kanaryjskich znajduje się 146 rezerwatów przyrody, które zajmują w sumie aż 40 proc. powierzchni wszystkich wysp. Ochronie podlega nie tylko sam krajobraz, ale również przestrzeń powietrzna, co gwarantuje wyjątkowe warunki do obserwacji astronomicznych. Wyspy Kanaryjskie słyną z najczystszego powietrza i najmniej zachmurzonego nieba w Europie, dlatego to właśnie tu ulokowane zostały jedne z najważniejszych obserwatoriów astronomicznych na Starym Kontynencie. Otwarte dla zwiedzajacych są m.in. najstarszy w Europie teleskop Gregor w obserwatorium na Teneryfie oraz Obserwatorium Roque de los Muchachos na La Palma.
Słoneczne dni i krystalicznie czysta woda
Wyspy Kanaryjskie mają najwięcej dni słonecznych w całej Europie. Przez okrągły rok panuje tu stabilna i przyjemna temperatura bez większych amplitud, a średnia oscyluje wokół 20 st. C. Niezależenie od pory dnia temperatura wody jest stała i wynosi około 20 st. C, a jej widoczność sięga aż 30 m. W krystalicznie czystej wodzie można spotkać nie tylko przepiękne ryby, ale również żółwie morskie. Pod wodą widoczne są różne rodzaje skał wulkanicznych oraz tajemnicze jaskinie.
Filmy na wyspach
Również przemysł filmowy docenia zróżnicowaną i wyjątkową scenerię Wysp Kanaryjskich. Przykładem filmów kręconych w tym miejscu są m.in. "Los abrazos rotos", "Szybcy i Wściekli", "Gniew tytanów", "W samym sercu morza", "Wild West Exodus".
Źródło: Turismo de Canarias