Trwa ładowanie...

Wyspy Owcze - najbardziej niezwykłe miejsce na mapie Europy

Wciąż niedoceniane, a to wielki błąd. Wyspy Owcze to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Niezwykłe krajobrazy to tylko jeden z powodów, dla których warto tam pojechać.

doeg6vf
doeg6vf

Wyspy Owcze leżą na Morzu Norweskim, mniej więcej w połowie drogi między Szkocją i Islandią. Stanowią terytorium zależne Danii. Mieszka tam niecałe 50 tys. ludzi i... 70 tys. owiec.

Cały archipelag pochodzenia wulkanicznego składa się z 18 wysp. Ich powierzchnia jest górzysta, wzniesienia są porośnięte soczyście zieloną roślinnością, a krajobraz urozmaicają liczne doliny. Rzek jest niewiele, a te, które można zobaczyć, kończą swój bieg, wpadając do Morza Norweskiego jako malownicze wodospady.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Lightlana

Linia brzegowa Wysp Owczych przypomina norweskie fiordy - jest urozmaicona i skalista. Strome klify należą do najwyższych w Europie, a rekordzistą jest Enniberg, którego wysokość wynosi 745 m n.p.m. Tutejszy klimat stanowi dopełnienie surowego krajobrazu - średnia temperatura w środku lata to... 11 st. C.

doeg6vf

Trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu jest Vagar, na której znajduje się jedna z najbardziej niesamowitych wiosek na świecie. Gasadalur fascynuje ze względu na niesamowite położenie, drastycznie małą liczbę mieszkańców i lata izolacji. Według legendy nazwa wioski pochodzi od grzesznej dziewczyny Gaesy, która osiedliła się tu po wygnaniu z domu rodzinnego, wybierając najbardziej niedostępne miejsce na Wyspach Owczych. W tym nieprzyjaznym środowisku żyje obecnie 17 osób.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Alexander Erdbee

Nie ma tam kościoła czy gabinetu lekarskiego, a z każdą sprawą mieszkańcy muszą udawać się do wiosek, położonych po drugiej stronie stromego i surowego pasma otaczającego dolinę. Jeszcze do niedawna trasę można było pokonać tylko helikopterem lub pieszo, ciężkim szlakiem przez góry.

W 2003 r. władze zdecydowały się zbudować tunel przez góry. Dzięki temu pojawiło się tam więcej turystów. Przeprawa trwa ok. 2,5 godziny i nie należy do najłatwiejszych. Po drodze mija się m.in. punkt o nazwie "Nagrobek", który stanowił przed wiekami miejsce odpoczynku dla tragarzy zwłok.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Lightlana

Z Polski na Wyspy Owcze dolecimy tylko z przesiadką. Loty trwają w sumie ok. 4,5 godz. Przy odrobinie szczęścia można upolować bilety za ok. 1100 zł w dwie strony.

doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj