Trwa ładowanie...

Wyspy Owcze - najbardziej niezwykłe miejsce na mapie Europy

Wciąż niedoceniane, a to wielki błąd. Wyspy Owcze to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Niezwykłe krajobrazy to tylko jeden z powodów, dla których warto tam pojechać.

Share
d48aka5

Wyspy Owcze leżą na Morzu Norweskim, mniej więcej w połowie drogi między Szkocją i Islandią. Stanowią terytorium zależne Danii. Mieszka tam niecałe 50 tys. ludzi i... 70 tys. owiec.

Cały archipelag pochodzenia wulkanicznego składa się z 18 wysp. Ich powierzchnia jest górzysta, wzniesienia są porośnięte soczyście zieloną roślinnością, a krajobraz urozmaicają liczne doliny. Rzek jest niewiele, a te, które można zobaczyć, kończą swój bieg, wpadając do Morza Norweskiego jako malownicze wodospady.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Lightlana

Linia brzegowa Wysp Owczych przypomina norweskie fiordy - jest urozmaicona i skalista. Strome klify należą do najwyższych w Europie, a rekordzistą jest Enniberg, którego wysokość wynosi 745 m n.p.m. Tutejszy klimat stanowi dopełnienie surowego krajobrazu - średnia temperatura w środku lata to... 11 st. C.

d48aka5

Trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu jest Vagar, na której znajduje się jedna z najbardziej niesamowitych wiosek na świecie. Gasadalur fascynuje ze względu na niesamowite położenie, drastycznie małą liczbę mieszkańców i lata izolacji. Według legendy nazwa wioski pochodzi od grzesznej dziewczyny Gaesy, która osiedliła się tu po wygnaniu z domu rodzinnego, wybierając najbardziej niedostępne miejsce na Wyspach Owczych. W tym nieprzyjaznym środowisku żyje obecnie 17 osób.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Alexander Erdbee

Nie ma tam kościoła czy gabinetu lekarskiego, a z każdą sprawą mieszkańcy muszą udawać się do wiosek, położonych po drugiej stronie stromego i surowego pasma otaczającego dolinę. Jeszcze do niedawna trasę można było pokonać tylko helikopterem lub pieszo, ciężkim szlakiem przez góry.

W 2003 r. władze zdecydowały się zbudować tunel przez góry. Dzięki temu pojawiło się tam więcej turystów. Przeprawa trwa ok. 2,5 godziny i nie należy do najłatwiejszych. Po drodze mija się m.in. punkt o nazwie "Nagrobek", który stanowił przed wiekami miejsce odpoczynku dla tragarzy zwłok.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Lightlana

Z Polski na Wyspy Owcze dolecimy tylko z przesiadką. Loty trwają w sumie ok. 4,5 godz. Przy odrobinie szczęścia można upolować bilety za ok. 1100 zł w dwie strony.

d48aka5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48aka5