Trwa ładowanie...
dbuw48d

Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Wzrosło zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR podnieśli w poniedziałek jego stopień do trzeciego.

dbuw48d
dbuw48d

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas obowiązywał drugi stopień. Ratownicy GOPR poinformowali, że większe zagrożenie lawinowe spowodowały opady śniegu, którym towarzyszył silny wiatr.

Zagrożenie *występuje na stromych stokach północnych i północno-wschodnich. "Śnieg miejscami zgromadzony jest na twardej, poślizgowej warstwie" - podali. Goprowcy poinformowali, że w rejonie *Babiej Góry warunki turystyczne są bardzo trudne. Pokrywa śniegu jest nierównomierna, od kilku centymetrów na grzbiecie powyżej 1600 m n.p.m. do około 150 cm w zaspach.

*Trzeci stopień *wprowadzany jest, gdy pokrywa śniegu na stromych stokach jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Przy trzecim stopniu uprawianie turystyki pieszej wymaga dużego doświadczenia.

Należy omijać niektóre miejsca - przede wszystkim strome stoki zawietrzne, a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem. (PAP)

dbuw48d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbuw48d