Trwa ładowanie...
09-08-2016 15:19

Y-40 - najgłębszy basen świata

Najgłębszy basen w Polsce znajduje się w parku wodnym Aquadrom w Rudzie Śląskiej. Odległość od lustra wody do dna wynosi 7 m. W porównaniu do światowego rekordu, ten wynik nie robi na nikim wrażenia. Najgłębszy basen na świecie znajduje się we Włoszech, a nurkowie muszą przepłynąć aż 40 metrów, by dotknąć dna zbiornika.

Y-40 - najgłębszy basen świataŹródło: materialy prasowe
dbsg9w4
dbsg9w4

_ Y-40 _ jest częścią Hotelu Terme Millepini w malowniczej miejscowości Montegrootto Terme, położonej ok. 15 km od Padwy i 55 km od Wenecji. Jak sugeruje nazwa, głębokość basenu wynosi 40 metrów (to tyle, co kilkunastopiętrowego budynku), a wypełnia go woda o temperaturze 32-34 st. C. Od maja 2014 r. nosi miano najgłębszego na świecie. Jego poprzednik, belgijski _ Nemo33 _, był o 7 metrów płytszy.

Od samego początku powstawania obiektu, było o nim głośno. Nie tylko przez wzgląd na jego nietypowy charakter, ale także z powodu położonych w pobliżu miast, które cieszą się dużą popularnością. Budowa trwała zaledwie rok, a wszystko, począwszy od nazwy po wykończenie, było według nurków z wieloletnim doświadczeniem, zaprojektowane perfekcyjnie. Główny architekt - Emanuele Boaretto - stworzył całoroczny kompleks, na który składa się basen i 4-gwiazdkowy hotel.

_ Y-40 _ ma wymiary 20x30 metrów i wypełnia go 4,3 tys. metrów sześciennych wody. Powstał z myślą o nurkach, którzy mogą pływać na dużych głębokościach, nie musząc udawać się w mniej lub bardziej odległe rejony świata. Basen umożliwia trening i testowanie sprzętu zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych nurków. Początkujący mogą szkolić się na różnych głębokościach, natomiast nurkowie jaskiniowi mają możliwość uczenia się w podwodnych grotach.

Nurek uczy się pływać na dużych głębokościach (fot. Apnea Evolution / Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Nurek uczy się pływać na dużych głębokościach (fot. Apnea Evolution / Flickr.com CC BY-SA 2.0)

Jaki jest koszt wejścia na basen?

Wejście 90-minutowe kosztuje 35 euro. Jest też opcja wykupienia przewodnika (cena biletu wyższa o 40 euro) czy trenera personalnego (drożej o 55 euro). Można też wypożyczyć sprzęt nurkowy, wykupić pakiety, które uprawniają do wielokrotnego korzystania z basenu lub skorzystać z opcji basen+nocleg. Bilety najwygodniej jest kupić przez Internet.

dbsg9w4

Padwa
Będąc na miejscu warto udać się do oddalonej o 15 km Padwy. Usytuowane nad rzeką Bacchiglione, miasto zostało założone już w IV w. p.n.e. przez Wenetów. Znajdziemy tam wiele wspaniałych zabytków. Do czołowych atrakcji należy bazylika św. Antoniego z XIII wieku, Bazylika Santa Giustina z XV w. oraz liczne pałace: Palazzo del Bo, Casa de Ezzelino, Logia del Consiglio, Palazzo Della Ragione czy Palazzo del Capitanio. Turystów przyciąga Kaplica Scrovegnich z freskami Giotta. To tu znajduje się także najstarszy na świecie ogród botaniczny. Punkt obowiązkowy to spacer po placu Prato della Valle. Do Padwy dojedziemy z Treviso pociągiem w ok. 40 minut, bilet kosztuje 4,75 euro.

Zobacz, jak wygląda najgłębszy basen świata:

wg/ir

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj