Trwa ładowanie...

Zaćmienie Księżyca. Czy będzie widoczne z Polski?

Zaćmienia to prawdziwa gratka dla fanów obserwacji nocnego nieba. Już niebawem czeka ich nie lada atrakcja, bowiem za kilka dni nastąpi całkowite zaćmienie księżyca. Czy będzie można oglądać je z Polski?

Zaćmienie Księżyca tym razem nie będzie widoczne z Polski Zaćmienie Księżyca tym razem nie będzie widoczne z Polski Źródło: Adobe Stock
d1f483d
d1f483d

To budzące ciekawość zjawisko nastąpi już we wtorek 8 listopada. Jego kulminacja odbędzie się o godzinie 12:03 czasu polskiego. Skończy się natomiast po ok. 40 minutach.

Czy zaćmienie Księżyca będzie widoczne z Polski?

Niestety nie mamy dobrych wieści. Tym razem nie będzie nam dane zobaczyć zaćmienia w Polsce. Będziemy je mogli jedynie podziwiać na zdjęciach czy nagraniach zza oceanu. Najlepszy widok na zaćmienie Księżyca będą miały bowiem osoby przebywający akurat w Australii i Nowej Zelandii. Zjawisko będzie widoczne także z USA i Kanady.

Najbliższe zaćmienie Księżyca, które będzie można oglądać z Polski przewidziane jest dopiero na 7 września 2025 roku. Trzeba będzie zatem jeszcze trochę poczekać, aby cieszyć się tym widokiem z naszej szerokości geograficznej.

Warto jednak dodać, że zaćmienie Księżyca, które przypada 8 listopada pokryje się z innym zjawiskiem, jakim jest pełnia Mroźnego Księżyca. Jeśli pogoda dopisze, to w całym kraju będzie można tego dnia podziwiać bijący jasnym światłem Srebrny Glob. Nie potrzebujemy do tego specjalnych urządzeń, wystarczy dobra lornetka i przejrzyste niebo.

Czym jest zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca zachodzi, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem i Księżyc "wejdzie" w stożek cienia Ziemi. Wówczas zostaje całkowicie zakryty i zmienia swoją barwę. Nadchodzące zjawisko ma przybrać barwę czerwono-pomarańczową, przez co potocznie nazywane jest Krwawym Księżycem.

"Halo Polacy". Odwiedziła 37 włoskich miast. "Nie wyobrażałam sobie, że można tak żyć”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f483d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f483d