Trwa ładowanie...

Zagrożenie lawinowe w Tatrach i Karkonoszach. Turyści muszą zachować szczególną ostrożność

Turyści wybierający się w góry proszeni są o szczególną ostrożność. Ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego. "Odradzamy wszelkich wyjść w góry. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i nie są przetarte".

Share
Zagrożenie lawinowe w Tatrach i Karkonoszach. Turyści muszą zachować szczególną ostrożność
Źródło: Shutterstock.com
d3l1kgi

Takiej sytuacji w Karkonoszach nie było od lat. Horska Slużba wydała 4. stopień zagrożenia lawinowego, czyli przedostatni najwyższy w pięciostopniowej skali. Jest on bardzo rzadko ogłaszany w Karkonoszach - ostatnio w 2012 r. Oznacza, że lawiny mogą schodzić samoistnie także na terenach zwykle nieobjętych zagrożeniem.

Pokrywa śnieżna w Karkonoszach sięga 160-250 cm, na Śnieżce 207 cm. Na brzegach kotłów tworzą się już monumentalne nawisy, które mogą zmylić turystów, gdzie dokładnie znajduje się krawędź kotła, szczególnie, że barierki mogą się znaleźć pod śniegiem.

d3l1kgi

Równie trudne warunki panują w Tatrach. Ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe szlak prowadzący drogą do Morskiego Oka został zamknięty dla ruchu turystycznego, transportu konnego i samochodowego – poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

"Ze względu na bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki odradzamy wszelkich wyjść w góry. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i nie są przetarte. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. Padający śnieg i wiatr powodują zawieje i zamiecie śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie co może być przyczyną pobłądzeń" - czytamy w komunikacie turystycznym TPN.
Z uwagi na zamknięcie popularnego traktu i lawinową czwórkę, nie jest możliwe dojście ani wyjście ze schronisk nad Morskim Okiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i Dolinie Roztoki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Branża sprzętu turystycznego zagrożona. Nowy trend wśród miłośników gór Wydanie: 7 grudnia 2018

d3l1kgi

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l1kgi
d3l1kgi