Zakaz chodzenia po Tatrach nocą. Chroni zwierzęta i... turystów
Od jutra nie można poruszać się po Tatrzańskim Parku Narodowym po zmroku. Zakaz obowiązuje od 1 marca do 30 listopada. Ma na celu ochronę przyrody, ale także zwiększenie bezpieczeństwa turystów i narciarzy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Jeszcze dwa lata temu nie można było chodzić po ciemku po Tatrach w okresie od kwietnia do listopada. W 2017 roku władze TPN zdecydowały się wydłużyć ten czas o miesiąc.
Argumentowały to coraz większą liczbą turystów pieszych oraz skitourowców, chodzących po zmroku po nartostradach. Przełom zimy i wiosny jest momentem szczególnym, ponieważ wówczas wiele gatunków zwierząt ma gody. Zakaz ma im zapewnić jak najlepszą ochronę i spokój.
- Ograniczenie poruszania się nocą ma im także umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem – czytamy na stronie TPN.
Zakaz ma także chronić samych turystów. W marcu szczególnie narażeni są skitourowcy, którzy poruszają się po stokach narciarskich.
Władze TPN podkreślają, że pojawianie się nocą ludzi na trasach i nartostradach jest niebezpieczne z uwagi na pracujące ratraki, szczególnie kiedy panuje ograniczona widzialność. Stwarza to realne zagrożenie zderzenia narciarza z pracująca maszyną czy rozpiętą liną wyciągarki.
Niebezpiecznie może być także na szlakach pieszych. Tu może nas czekać np. spotkanie z niedźwiedziem.
- Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą – czytamy na stronie TPN.
Niesforni turyści w Zakopanem. Zobacz wideo!
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.