Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
porady
21-03-2019 12:33

Zalety i wady walizek kabinowych

Bilety lotnicze są często do nabycia w tak niskiej cenie, że grzechem byłoby nie polecieć na weekendowy city break czy długo odwlekane wakacje. Na pokład można najczęściej wziąć jedynie walizkę kabinową (tak zwany bagaż podręczny), która musi być zgodna ze standardem danych linii lotniczych. Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić walizkę kabinową i czy faktycznie jest ona przydatna, a także praktyczna w użytkowaniu. W artykule przedstawimy zalety i wady różnych walizek kabinowych, a także kwestie, o których warto pamiętać przed zakupem.

Zalety i wady walizek kabinowychŹródło: Shutterstock.com
d2thgnb
Wittchen
Źródło: Wittchen

Co to jest walizka kabinowa?

Warto pokrótce przypomnieć, czym tak właściwie są walizki kabinowe. To bagaż niewielkich rozmiarów, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego, choć zdarzają się również modele z włókien syntetycznych, które można zabrać ze sobą na pokład samolotu bez konieczności odprawiania się. Każdy przewoźnik podaje dopuszczalne wymiary walizki kabinowej, a niekiedy także jej maksymalną wagę. Różnice między dopuszczalnymi wymiarami bagażu podręcznego nie są duże, ale występują. Przykładowe rozmiary walizek kabinowych w różnych liniach lotniczych przedstawiają się następująco:
• Ryanair – 40 x 20 x 25 cm / do 10 kg
• Wizzair – 40 x 30 x 20 cm / do 10 kg
• Lufthansa – 55 x 40 x 23 cm / do 8 kg
• LOT – 55 x 40 x 23 cm / do 8 kg
• easyJet – 56 x 45 x 25 cm / do 10 kg
• AirFrance – 55 x 35 x 25 cm / do 12 kg

Wittchen
Źródło: Wittchen
d2thgnb

Trzeba pamiętać, że są to wielkości orientacyjne i przed każdym wylotem warto je jeszcze raz zweryfikować. Niektórzy przewoźnicy (LOT, AirFrance) oprócz walizki kabinowej pozwalają zabrać na pokład jeszcze jedną niewielką sztukę bagażu, na przykład torbę na laptopa, plecak czy damską torebkę. Tani przewoźnicy najczęściej oferują taką możliwość za dodatkową opłatą lub wręcz za darmo, ale tylko dla pasażerów posiadających specjalną kartę stałego klienta.

Zalety walizek kabinowych

Najważniejszą zaletą walizek kabinowych jest fakt, że dają możliwość taniego i wygodnego podróżowania. Jeśli chce się wziąć ze sobą więcej bagażu, trzeba za niego dopłacić. Walizka kabinowa pozwala uniknąć tej opłaty, bo traktowana jest jako bagaż podręczny i można wnieść ją na pokład bez żadnych opłat. Jak wynika też z zestawienia rozmiarów, walizka kabinowa wcale nie jest mała i bez problemu można się w nią spakować na kilkudniowy wyjazd. Walizka kabinowa oszczędza również czas podróżnych, bo nie trzeba jej odprawiać. Ta procedura wymaga najczęściej dość długiego stania w kolejce. Jeśli ma się przy sobie tylko walizkę kabinową, wystarczy odebrać kartę pokładową i od razu udać się do hali odlotów. Jedyną formalnością jest kontrola bezpieczeństwa, czyli sprawdzenie zawartości bagażu. Warto pamiętać też, że walizka kabinowa jest niezwykle uniwersalna i z powodzeniem można z niej korzystać również podczas wyjazdu samochodem czy autobusem – jest poręczna i lekka, więc sprawdzi się również w takich warunkach.

wittchen
Źródło: wittchen
d2thgnb

Wady walizek kabinowych

Jedyną wadą walizek kabinowych jest fakt, że linie lotnicze nie ustandaryzowały ich gabarytu i wymagane rozmiary nieznacznie, ale się różnią. Jeśli lata się często różnymi liniami, może być to pewna uciążliwość. Z drugiej strony, można wybrać taką walizkę kabinową, która będzie zgodna z zaleceniami jak największej liczby przewoźników i szukać połączeń lotniczych tylko u nich. Niektórzy pasażerowie naginają trochę przepisy i biorą walizkę kabinową nieznacznie większą czy cięższą od zalecanej. Bardzo często udaje m się wejść na pokład, jeśli bagaż podręczny nie jest znacznie większy od wskazanego w przepisach. To jednak nie najlepsze rozwiązanie – może zmusić do odprawienia bagażu, jako rejestrowanego, i narazić na dodatkowe koszty. Omówioną kwestię trudno jednoznacznie zaklasyfikować jako wadę walizek kabinowych, raczej jako lukę w przepisach i brak ich ujednolicenia. Walizki kabinowe jako takie, mogą być bardzo różne – wykonane z różnych materiałów, z różną pakownością – i w tym kontekście ich wady oraz zalety należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego modelu.

wittchen
Źródło: wittchen

Jak wybrać walizkę kabinową?

W związku z powyższym i mając na uwadze zasady linii lotniczych, warto przyłożyć większą uwagę do wyboru konkretnego modelu walizki kabinowej. Przykładową ofertę można znaleźć pod tym linkiem. Oprócz narzuconego rozmiaru, warto spojrzeć też na materiał, z jakiego wykonana jest walizka kabinowa, jak bardzo jest pakowna i wygodna. Dzięki temu walizka kabinowa sprawdzi się nie tylko podczas podróży lotniczej, ale również w trakcie wielu innych wypraw.

d2thgnb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2thgnb