Trwa ładowanie...
d4gniqc

Zamek Książęcy Niemodlin najpiękniejszy. Internauci zdecydowali

Zamek w Niemodlinie znalazł się na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Zabytek, który przez lata popadał w ruinę, od niedawna odzyskuje dawny blask. Został udostępniony turystom dopiero dwa lata temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamek w Niemodlinie (w woj. opolskim)
Zamek w Niemodlinie (w woj. opolskim) (niemodlinzamek.pl)
d4gniqc

W etapie ogólnopolskim konkursu POT można było głosować na jeden z 16 obiektów wyłonionych w etapach regionalnych. Zamek Książęcy w Niemodlinie zdobył 33,3 proc. głosów i stanął na czele pierwszej piątki wyłonionej w internetowym głosowaniu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku, Zamek w Pszczynie i Zamek w Łańcucie.

Co to za miejsce?

Zamek w Niemodlinie wzniosła w 1313 r. rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu. Zamek miał burzliwą historię. Był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, dwukrotnie też przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową.

  niemodlinzamek.pl
(niemodlinzamek.pl)

Niszczyli go husyci w XV wieku, w 1552 r. wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 r. w czasie wojny trzydziestoletniej. Później pieczę nad zamkiem przejęły niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma.

   niemodlinzamek.pl
(niemodlinzamek.pl)

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie - do 1945 r. - był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

Od 2015 r. zamek jest w rękach polskich właścicieli z Łodzi, którzy odkupili go od Włochów, otworzyli dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność. Trwają prace konserwatorskie i budowlane. Zamek urzekł także Jana Jakuba Kolskiego, który w jego murach nakręcił swój film "Jasminum".

d4gniqc

Warto odwiedzić

Na niemodlińskim zamku można zwiedzać m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, Salę Balową, zamkowy ogród, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego.

  niemodlinzamek.pl
(niemodlinzamek.pl)

Wkrótce ma powstać także Muzeum Ikon i Zbrojownia. W tej chwili rozpatrywany jest wniosek o przyznanie zamkowi tytułu Pomnika Historii.

d4gniqc

Wstęp na zamek kosztuje 10 lub 15 zł - w zależności od wyboru trasy zwiedzania.

Polskie zamki potrafią zachwycić. Zobacz inne:

d4gniqc

Podziel się opinią

Share
d4gniqc
d4gniqc