Zamek Książęcy Niemodlin najpiękniejszy. Internauci zdecydowali

Zamek w Niemodlinie znalazł się na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Zabytek, który przez lata popadał w ruinę, od niedawna odzyskuje dawny blask. Został udostępniony turystom dopiero dwa lata temu.

Zamek Książęcy Niemodlin najpiękniejszy. Internauci zdecydowali
Źródło zdjęć: © niemodlinzamek.pl
Ilona Raczyńska

20.09.2017 | aktual.: 20.09.2017 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W etapie ogólnopolskim konkursu POT można było głosować na jeden z 16 obiektów wyłonionych w etapach regionalnych. Zamek Książęcy w Niemodlinie zdobył 33,3 proc. głosów i stanął na czele pierwszej piątki wyłonionej w internetowym głosowaniu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku, Zamek w Pszczynie i Zamek w Łańcucie.

Co to za miejsce?

Zamek w Niemodlinie wzniosła w 1313 r. rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu. Zamek miał burzliwą historię. Był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, dwukrotnie też przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową.

Obraz
© niemodlinzamek.pl

Niszczyli go husyci w XV wieku, w 1552 r. wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 r. w czasie wojny trzydziestoletniej. Później pieczę nad zamkiem przejęły niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma.

Obraz
© niemodlinzamek.pl

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie - do 1945 r. - był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

Od 2015 r. zamek jest w rękach polskich właścicieli z Łodzi, którzy odkupili go od Włochów, otworzyli dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność. Trwają prace konserwatorskie i budowlane. Zamek urzekł także Jana Jakuba Kolskiego, który w jego murach nakręcił swój film "Jasminum".

Warto odwiedzić

Na niemodlińskim zamku można zwiedzać m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, Salę Balową, zamkowy ogród, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego.

Obraz
© niemodlinzamek.pl

Wkrótce ma powstać także Muzeum Ikon i Zbrojownia. W tej chwili rozpatrywany jest wniosek o przyznanie zamkowi tytułu Pomnika Historii.

Wstęp na zamek kosztuje 10 lub 15 zł - w zależności od wyboru trasy zwiedzania.

Źródło artykułu:PAP
polskapolskie zamkizamki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także