Trwa ładowanie...

Zamek Książęcy Niemodlin najpiękniejszy. Internauci zdecydowali

Zamek w Niemodlinie znalazł się na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Zabytek, który przez lata popadał w ruinę, od niedawna odzyskuje dawny blask. Został udostępniony turystom dopiero dwa lata temu.

Zamek Książęcy Niemodlin najpiękniejszy. Internauci zdecydowaliŹródło: niemodlinzamek.pl
d183qan
d183qan

W etapie ogólnopolskim konkursu POT można było głosować na jeden z 16 obiektów wyłonionych w etapach regionalnych. Zamek Książęcy w Niemodlinie zdobył 33,3 proc. głosów i stanął na czele pierwszej piątki wyłonionej w internetowym głosowaniu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku, Zamek w Pszczynie i Zamek w Łańcucie.

Co to za miejsce?

Zamek w Niemodlinie wzniosła w 1313 r. rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu. Zamek miał burzliwą historię. Był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, dwukrotnie też przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową.

niemodlinzamek.pl
Źródło: niemodlinzamek.pl

Niszczyli go husyci w XV wieku, w 1552 r. wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 r. w czasie wojny trzydziestoletniej. Później pieczę nad zamkiem przejęły niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma.

niemodlinzamek.pl
Źródło: niemodlinzamek.pl

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie - do 1945 r. - był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

Od 2015 r. zamek jest w rękach polskich właścicieli z Łodzi, którzy odkupili go od Włochów, otworzyli dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność. Trwają prace konserwatorskie i budowlane. Zamek urzekł także Jana Jakuba Kolskiego, który w jego murach nakręcił swój film "Jasminum".

d183qan

Warto odwiedzić

Na niemodlińskim zamku można zwiedzać m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, Salę Balową, zamkowy ogród, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego.

niemodlinzamek.pl
Źródło: niemodlinzamek.pl

Wkrótce ma powstać także Muzeum Ikon i Zbrojownia. W tej chwili rozpatrywany jest wniosek o przyznanie zamkowi tytułu Pomnika Historii.

Wstęp na zamek kosztuje 10 lub 15 zł - w zależności od wyboru trasy zwiedzania.

Polskie zamki potrafią zachwycić. Zobacz inne:

d183qan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d183qan